Łukasz Konstanty
Siatkarska reprezentacja Belgii.
Siatkarska reprezentacja Belgii. Fot. PAP/EPA/Roberto Bartomeoli
W ostatnim meczu fazy grupowej Biało-Czerwoni pokonali Czarnogórę i z pierwszego miejsca awansowali do fazy pucharowej. W 1/8 finału nasi siatkarze zmierzą się z reprezentacją Belgii, która w swojej grupie zajęła czwarte miejsce. Przytłaczający bilans. Sprawdź co musisz wiedzieć przed spotkaniem. Zobacz kiedy kolejny mecz w wykonaniu wicemistrzów świata.

Wczoraj Biało-Czerwoni pewnie wygrali mecz z Czarnogórą (3:0) i z kompletem zwycięstw i maksymalnym dorobkiem punktowym (15 pkt) zajęli pierwsze miejsce w grupie C przed Holandią, Czechami i Macedonią Północną. Do 1/8 finału nie awansowali siatkarze z Czarnogóry oraz Danii.

Polska - Belgia w 1/8 finału ME siatkarzy

W fazie play off drużyny z grupy C, trafiają na zespoły z grupy A, które rywalizowały nie w Skopje, a we Włoszech. Właśnie na Półwysep Apeniński przeniosą się Biało-Czerwoni, by rozgrywać kolejne spotkania mistrzostw Europy.

Wiadomo już też, kto będzie przeciwnikiem Polaków w 1/8 finału. Czwartą lokatę w końcowej tabeli grupy A zajęli bowiem Belgowie, którzy pomimo zwycięstwu w trzech setach nad Szwajcarią nie zdołali dogonić Niemców, których prowadzi były reprezentant Polski Michał Winiarski.

W swojej grupie Belgia odniosła dwa zwycięstwa i zanotowała trzy porażki. Wygrali ze Szwajcarią (3:0) i Estonią (3:1). Natomiast belgijscy siatkarze musieli uznać wyższość reprezentacji Włoch (0:3), Serbii (1:3) oraz Niemiec (2:3).

Pierwsze miejsce zajęli gospodarze i obrońcy tytułu Włosi, a tuż za ich plecami fazę zasadniczą ukończyli waleczni Serbowie.

Ekipa z Beneluksu regularnie w mistrzostwach Europy uczestniczy od 2011 roku, a największy sukces odniosła przed sześcioma laty, gdy turniej odbywał się w Polsce. Wtedy to nieoczekiwanie w fazie grupowej odniosła komplet zwycięstw (m.in. z Francją i Holandią), a w ćwierćfinale w trzech setach ograła Włochy. Zatrzymana została dopiero przez Rosjan w półfinale, z kolei w potyczce o brązowy medal uległa 2-3 Serbii.

Dwa lata od ostatniego pojedynku między Polską, a Belgią

Polscy siatkarze ośmiokrotnie rywalizowali z reprezentacją Belgii. Bilans przemawia za podopiecznymi Nikoli Grbicia. W historii Polka siedmiokrotnie pokonywała Belgię tylko raz uznając wyższość rywala. Porażka przyszła na mistrzostwach Europy, na których trzy razy dochodziło do konfrontacji.

Ostatni raz obie drużyny grały ze sobą w 2021 roku, kiedy trenerem wicemistrzów świata był Belg Vital Heynen. Wtedy to Polska pokonała Belgię 3:0 (25:18, 26:24, 25:16). Spotkanie rozgrywane było fazie grupowej w ramach ME zakończonych przez polską reprezentację brązowym medalem. Belgia w grupie A zajęła piąte miejsce i nie awansowała do fazy pucharowej.

Siatkarze z Belgii na poskromienie przyszłego rywala czekają siedem lat (03.07.2016).

Faza pucharowa rozpocznie się w piątek, 8 września. Polska swoje spotkanie 1/8 finału rozegra w niedzielę, 10 września o godz. 21.00.