Mieszkańcy Klucza, Zimnej Wódki, Olszowej i Zalesia Śląskiego chcą wpisać kwiatowe dywany na listę UNESCO

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Mieszkańcy Klucza, Olszowej, Zimnej Wódki i Zalesia Śląskiego starają się o wpisanie tradycji układania kwiatowych dywanów na listę niematerialnego dziedzictwa.

Chodzi o tradycję, która kultywowana jest w powiecie strzeleckim z okazji Bożego Ciała. Historia przystrajania wsi kwiatowymi dywanami ma ponad 100 lat. Z relacji starszych mieszkańców wynika, że wszystko zaczęło się od przyozdabiania ołtarzy, które stawiane były w Boże Ciało.

Z czasem tradycja się rozwinęła, a ludzie starali się by dywany były coraz dłuższe i bardziej imponujące. Obecnie każda z rodzin mieszkająca we wspominanych miejscowościach ma ustalony konkretny fragment ulicy, który przystraja - najczęściej przed własnym domem.

Kwietne dywany. Boże Ciało w 2019 roku

"W kultywowanie tradycji zaangażowane są wielopokoleniowe rodziny, które w sposób zwyczajowy każdego roku angażują się w układanie dywanów kwiatowych. Istotną rolę odgrywa przekaz rodzinny. (...) Religijność jest istotnym składnikiem ich tożsamości indywidualnej oraz kulturowej.” - napisało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest wnioskodawcą wpisania tej tradycij na Listę reprezentatywna niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

- Decyzja o tym, czy wpisać naszą tradycję ma zapaść w marcu przyszłego roku podczas kongresu UNESCO - mówi Hubert Ibrom, burmistrz gminy Ujazd. - Jeśli się uda, to będzie to nobilitacja dla mieszkańców, a także ogromna promocja. Ponadto obecność na liście umożliwia staranie się o granty i fundusze na kultywowanie tradycji. My chcielibyśmy utworzyć w Olszowej muzeum, którego myślą przewodnią byłyby właśnie kwiatowe dywany.

By promować swój wniosek, mieszkańcy organizują w najbliższą sobotę o 14.00 rajd rowerowy szlakiem kwiatowych dywanów. Start jest w Zalesiu Śląskim.

Co ciekawe, we wniosku złożonym przez Ministerstwo znajduje się opis tradycji nie tylko z opolskich wsi ale także miejscowości Spycimierz w woj. łódzkim, gdzie także powstają kwiatowe dywany.

Polska reprezentacja tradycji na liście UNESCO jest obecnie niezwykle skromna. Znajduje się tam tylko jedna pozycja - szopkarstwo krakowskie.

Ministerstwo złożyło jeszcze jeden wniosek dot. sokolnictwa. To sztuka pozyskiwania zwierzyny przy użyciu specjalnie wytresowanych (ułożonych) ptaków drapieżnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska