Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla straciła ponad 30 tysięcy złotych

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Kobieta zgodziła się pomóc oszustom podszywającym się pod policjantów.

Wszystko zaczęło się od telefonu, który odebrała 77-letnia mieszkanka Kędzierzyna-Koźla. Dzwoniąca kobieta podała się za jej krewną i poprosiła o pożyczenie na jeden dzień 70 tysięcy złotych.

Tuż po zakończeniu rozmowy do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że jest policjantem. Poinformował też, że poprzednia rozmowa była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszustka została już namierzona. Poprosił też kobietę o pomoc w jej schwytaniu.

- Dla uwiarygodnienia całej historii fałszywy policjant podał wymyślone nazwisko oraz numer służbowy - mówi podkomisarz Magdalena Nakoneczna, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Oszust poprosił 77-latkę, by wypłaciła z banku pieniądze i zaciągnęła pożyczkę. Następnie uzyskaną w ten sposób gotówkę przekazała policji, która przygotowuje zasadzkę na oszustkę.

Kędzierzynianka sądząc, że pomaga funkcjonariuszom, przekazała oszustom ponad 30 tysięcy złotych. Pieniądze zgodnie ze wskazówkami... wyrzuciła przez okno. Dopiero na drugi dzień zorientowała się, że padła ofiarą przestępców.
- Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych, informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość - mówi Magdalena Nakoneczna. - Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy.

Jak nie paść ofiarą oszustów? Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o tym ile mamy pieniędzy. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach, nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, natychmiast zakończmy rozmowę i o wszystkim zaalarmujmy policjantów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska