Miłosz Sołtys był twórcą polskiego harcerstwa na Śląsku. Harcerze czynnie uczestniczyli w odzyskiwaniu niepodległości i odbudowie państwa

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W lutym 1920 roku powstał w Bytomiu Polski Komitet Plebiscytowy. Jego zadaniem było prowadzenie działań kulturalnych, społecznych, politycznych i oświatowych. Częścią komitetu był Inspektorat Harcerski Górnego Śląska. Na zdjęciu grupa plebiscytowa. W pierwszym rzędzie od lewej: Jan Wawrzyniak, Miłosz Sołtys, Marian Kukla. Za nimi Anna Gontarska, Jadwiga Sołtysowa, Władysława Keniżanka, Antoni Olbromski. Czarny Las 1920
W lutym 1920 roku powstał w Bytomiu Polski Komitet Plebiscytowy. Jego zadaniem było prowadzenie działań kulturalnych, społecznych, politycznych i oświatowych. Częścią komitetu był Inspektorat Harcerski Górnego Śląska. Na zdjęciu grupa plebiscytowa. W pierwszym rzędzie od lewej: Jan Wawrzyniak, Miłosz Sołtys, Marian Kukla. Za nimi Anna Gontarska, Jadwiga Sołtysowa, Władysława Keniżanka, Antoni Olbromski. Czarny Las 1920 "Dumni z Niepodległej" / Archiwum ZHP
Twórca harcerstwa polskiego na Górnym Śląsku urodził się w Opolu. Czynnie uczestniczył w odbudowywaniu polskiej niepodległości. Miłosz Sołtys za swoją wytrwałą służbę był wielokrotnie odznaczony przez państwo polskie. Otrzymał Krzyż Niepodległości, Krzyż Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi I stopnia i Brązowy Medalem za Długoletnią Służbę. Zginął tragicznie, jak wielu zasłużonych Ślązaków.

Miłosz Sołtys urodził się 27 września 1895 r. w Opolu. Potwierdzeniem tego jest wpis widniejący w księdze chrztów z tamtego okresu przechowywanej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu (obecnej katedrze). Jego bracia przyszli na świat w Kluczborku.

Później rodzina przeniosła się do Lwowa, gdzie nastoletni Miłosz, jako uczeń gimnazjum, od 1911 roku zaangażował się w powstający skauting. Pierwsze cztery drużyny skautowe zostały powołane przez Andrzeja Małkowskiego we Lwowie w maju 1911 roku.

W czasie I wojny światowej walczył w szeregach Legionów Polskich i Legionu Wschodniego. Po wojnie był oficerem oświatowym w jednostce wojskowej stacjonującej w Łodzi, prowadził tam działalność harcerską. Od kwietnia 1920 r. był zaangażowany w działania plebiscytowe na Górnym Śląsku.

Z inicjatywy Miłosza Sołtysa powstał kierowany przez niego Inspektorat Harcerski Górnego Śląska, przekształcony następnie w Śląski Oddział (Okręg) ZHP podzielony na sekcję drużyn męskich i żeńskich. Był także redaktorem wychodzącego w Bytomiu „Harcerza śląskiego”. Jego żona Jadwiga założyła pierwszą na Śląsku drużynę harcerską dziewcząt.

W II powstaniu śląskim był komendantem straży ochrony siedziby Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. W III powstaniu śląskim, jako kapitan, dowodził Batalionem Harcerskim.

W sierpniu 1921 r. opuścił Śląsk. Wrócił dopiero w 1930 r. Do 1939 r. uczył i organizował szkolnictwo polskie po obydwu stronach granicy (Bytom, Katowice, Piekary Śląskie).

Po wybuchu II wojny światowej prowadził tajne nauczanie w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. Był przewodniczącym Komitetu Nauczycieli Śląskich w Krakowie i członkiem tajnego Kuratorium Szkolnego w Generalnej Guberni.

W czasie pacyfikacji w Zaklikowie 8 lipca 1943 r. został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie koncentracyjnym na Majdanku (KL Lublin), a następnie w KL Buchenwald. Tam zginął w30 marca 1945 r.

Za swoją wytrwałą służbę był wielokrotnie odznaczony przez państwo polskie. Otrzymał Krzyż Niepodległości, Krzyż Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi I stopnia i Brązowy Medalem za Długoletnią Służbę.

W czerwcu 2021 roku w kościele "na Górce" w Opolu z inicjatywy Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR, przy wsparciu Delegatury IPN w Opolu, została odsłonięta tablica upamiętniająca ojca polskiego harcerstwa na Śląsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska