Młody niepełnosprawny wymaga innej opieki. Konferencja w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Doświadczenia z realizacji projektu zostaną przedstawione podczas zaplanowanej na 12 czerwca konferencji, która odbędzie się w PMWSZ w Opolu.
Doświadczenia z realizacji projektu zostaną przedstawione podczas zaplanowanej na 12 czerwca konferencji, która odbędzie się w PMWSZ w Opolu. Aneta Żurek
Opolska uczelnia medyczna uczestniczyła w międzynarodowym projekcie, którego efektem jest program edukacyjny dotyczący opieki nad osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Zostanie przedstawiony podczas konferencji w Opolu.

Według różnych źródeł w Polsce żyje od 4,9 do 7,8 mln osób w wieku od 18 do 60 lat, które wymagają regularnej opieki.

- O ile wiemy, jak opiekować się seniorami, to opieka nad młodszymi osobami z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi jest wyzwaniem - mówi Michał Gomola, współwłaściciel firmy CareWork, lidera projektu ze strony polskiej. - Mamy aspekt emocji takiego człowieka, który nierzadko obwinia cały świat za swoją sytuację, z drugiej aspekt jego seksualności. Brakuje też fachowego doradztwa, które ułatwiałoby możliwie samodzielne funkcjonowanie takim osobom. Mamy natomiast rozwijające się nowoczesne technologie, które pomagają w przełamywaniu barier - dodaje Michał Gomola.

W międzynarodowym projekcie uczestniczyli partnerzy z Niemiec i Rumunii, a w Polsce w prace nad wypracowaniem programu edukacyjnego poświęconego opiece nad takimi osobami zaangażowała się Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu.

- Wypracowaliśmy 16-modułowy program, który może być zastosowany i do szkoleń np. dla opiekunów, i do kształcenia zawodowego czy wyższego - wyjaśnia Mariola Wojtal z Wydziału Nauk Medycznych PMWSZ w Opolu.

Doświadczenia z realizacji projektu zostaną przedstawione podczas zaplanowanej na 12 czerwca konferencji, która odbędzie się w PMWSZ w Opolu. Potrwa od godziny 10 do 14.

Udział w niej jest nieodpłatny, a prelegentami będą też przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu czy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, którzy opowiedzą o stosowanych w Polsce rozwiązaniach i formach pomocy dla młodszych niepełnosprawnych i przewlekle chorych.

- Z doświadczeń uczestników projektu wynika, że np. w Rumunii spokrewnieni opiekunowie osób zależnych otrzymują za taką opiekę wynagrodzenie, pod warunkiem, że szkolą się w tym zakresie. W Niemczech także dąży się do jak najdłuższego wsparcia takiej osoby w jej domu - wyjaśnia Michał Gomola.

Szczegóły i zgłoszenia na konferencję w biurze CareWork w Gliwicach pod numerem tel. 32 336 90 60 i na stronie www.carework.pl

OPOLSKIE INFO - 25.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska