Młodzi z autyzmem pójdą w góry dzięki Fundacji Prodeste

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
"Prodeste" zajmuje się kompleksową diagnostyką i terapią osób ze spektrum autyzmu. Nie tylko dzieci. Jako jedna z nielicznych w Polsce fundacja ma pod opieką także dorosłych pacjentów.
"Prodeste" zajmuje się kompleksową diagnostyką i terapią osób ze spektrum autyzmu. Nie tylko dzieci. Jako jedna z nielicznych w Polsce fundacja ma pod opieką także dorosłych pacjentów. Archiwum fundacji
Ideą projektu Fundacji Prodeste jest aktywizacja społeczna młodzieży z autyzmem, zespołem Aspergera i ADHD.

- Uczestnictwo w turystyce górskiej zapobiega wykluczeniu społecznemu tej grupy, a także rozwija samodzielność, poszerza wiedzę na temat kultury górskiej, uczy aktywnej formy spędzania wolnego czasu - tłumaczy Urszula Ratajczak z Fundacji Prodeste.

Już po raz trzeci zaplanowano akcję "Kciuk do góry, idę w góry", czyli rajd turystyczny dla młodzieży z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD po Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Unikatowość tego projektu polega na tym, że uczestnicy są zdani na siebie nawzajem. Młodzież ta często wykluczana jest z życia grupy, klasy. Odrzucana przez rówieśników ze względu na specyficzne zachowanie czy myślenie. Nie ma więc szansy na nawiązanie przyjaźni, czy rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie.

Podczas wyprawy turystycznej młodzi ludzie dotknięci tymi zaburzeniami poznają własne możliwości, samodzielnie rozwiązują problemy, których na szlaku nie brakuje - począwszy od przygotowywania sobie posiłków, noszenia plecaków, sznurowania butów, po wzajemne podnoszenie się na duchu i motywowanie do przekraczania własnych ograniczeń. Dla wielu uczestników jest to pierwszy samodzielny wyjazd w życiu.
- Zależy nam na upowszechnianiu takiej formy aktywności dla nastolatków ze spektrum autyzmu - podkreśla Urszula Ratajczak. - Nasze doświadczenia, wynikające z bezpośredniego kontaktu z tymi młodymi ludźmi, pokazują, że są oni często pozbawieni możliwości uczestniczenia w wycieczkach czy wypoczynku aktywnym, w równym stopniu co ich rówieśnicy. Taka forma rozwija nie tylko samodzielność, odpowiedzialność, ale również uczy życia według norm. Zarówno tych obowiązujących na szlaku, jak i w społeczeństwie. Brak dostępu do takiej formy aktywności, sprawdzenia siebie w trudnych warunkach, walki z własną słabością jest swoistą formą wykluczenia. Na ten problem szczególnie chcemy zwrócić uwagę, realizując nasz projekt.

Projekt "Kciuk do góry idę w góry" realizowany jest od 2013 r. W tym roku, do 3 do 9 czerwca, w rajdzie weźmie udział 15 nastolatków, którzy pokonają 73 km tras turystycznych w Beskidzie Śląskim.

Fundacja Prodeste zajmuje się diagnozą i terapią osób z autyzmem i zespołem Aspergera oraz prowadzi akcje przeciwdziałające ich wykluczeniu. Działa od 2008 r. w całej Polsce. Objęła opieką ponad 1500 osób w różnym wieku. W Opolu prowadzi Niepubliczną Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną (ul. Oleska 121, tel. 77 445 80 07, e-mail: [email protected]. Więcej informacji na www. prodeste. pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska