Mniejszość Niemiecka na konferencji w Opolu domagała się większych praw dla kobiet

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kandydatki Mniejszości Niemieckiej do sejmu, od lewej: Zuzanna Donath-Kasiura, Sylwia Kus, Edyta Gola, Aneta Langer.
Kandydatki Mniejszości Niemieckiej do sejmu, od lewej: Zuzanna Donath-Kasiura, Sylwia Kus, Edyta Gola, Aneta Langer. MN
Wyrównania szans ekonomicznych, poprawy dostępności badań i opieki zdrowotnej kobiet, szczególnie wracających do pracy po urlopie macierzyńskim domagają się polityczki Mniejszości Niemieckiej, której startują w wyborach do sejmu.

Mniejszość Niemiecka na konferencji prasowej w piątek (22 września) w Opolu przedstawiła plan działania na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn, w tym kwestii prawa do równych wynagrodzeń, zapobiegania wykluczeniu zawodowemu po wychowaniu dzieci, dostępności badań oraz sprawowania opieki nad dziećmi.

- My, kobiety, udowadniamy sobie i innym, że można po gospodarsku rozwiązywać problemy i pracować dla wspólnego dobra - mówi Zuzanna Donath-Kasiura. - Wszędzie nas pełno: w kołach DFK, w odnowie wsi, w OSP, w kołach śląskich kobiet wiejskich i w radach parafialnych i radach rodziców.

Podczas konferencji przytoczono raport opublikowany przez Światowe Forum Ekonomiczne, według którego kobiety żyjące w Europie Środkowo-Wschodniej równy status osiągną w 2128 roku.

- Nie chcemy czekać ponad 100 lat! Chcemy działać, aby wyrównać nasze szanse ekonomiczne umożliwić osiągnięcia edukacyjne, poprawić dostępność badań i opieki zdrowotnej i zwiększyć udział w polityce - zaapelowały kandydatki Mniejszości Niemieckiej: Sylwia Kus, Edyta Gola, Aneta Langer i Zuzanna Donath-Kasiura.

- Organizacje Mniejszości Niemieckiej w ogromnej mierze tworzone są właśnie przez kobiety. To one są siłą napędową naszej działalności - mówi Edyta Gola.

Kandydatki Mniejszości Niemieckiej domagają się także organizacji w lokalnych społecznościach szkoleń i warsztatów. Ich tematyka powinna być zgodna z potrzebami, a może dotyczyć np. szkoleń z zakresu opieki nad osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, szkoleń językowych czy organizacji warsztatów tematycznych z zakresu florystyki, kosmetologii, pracy projektowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska