W wyborach na burmistrza Olesna startuje trzech kandydatów. Poprzednim razem obecny włodarz nie miał nawet rywala

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Od lewej: Piotr Gręda, Monika Wieczorek, Sylwester Lewicki
Od lewej: Piotr Gręda, Monika Wieczorek, Sylwester Lewicki Materiały KWW
Od 2006 roku w Oleśnie rządzi ten sam burmistrz. Chociaż Sylwester Lewicki skończył 65 lat, to na emeryturę się nie wybiera. O fotel burmistrza będą rywalizować z nim kandydaci o pokolenie młodsi. Kto wygra wybory na burmistrza Olesna? Zagłosuj w sondzie internetowej.

W Praszce kandydatów na burmistrza będzie w tym roku pięcioro, w Oleśnie tylko troje, ale to i tak najwięcej od 14 lat! Wystarczy wspomnieć, że w poprzednich wyborach był tylko jeden jedyny kandydat - aktualny burmistrz.

Od 2006 roku burmistrzem Olesna jest Sylwester Lewicki (Ziemia Oleska - Nasza Przyszłość), który niedawno skończył 65 lat, ale na emeryturę się nie wybiera. Chce piątą kadencję z rzędu rządzić Olesnem. Jednak w tegorocznych wyborach będzie mieć rywali.

Kandydatami na burmistrza Olesna w kadencji 2024-29 będą:

  • Piotr Gręda (OOL – Nasze Oleskie) - radny opozycyjny
  • Sylwester Lewicki (Ziemia Oleska – Nasza Przyszłość) - aktualny burmistrz, rządzi od 2006 r.
  • Monika Wieczorek (KWW Autobusy, dość podatku za Liswartę) - rolniczka i działaczka społeczna z Bodzanowic.

Kto wygra wybory na burmistrza Olesna?

Trwa głosowanie...

Kto wygra wybory na burmistrza Olesna?

Największą niespodzianką jest kandydatura Moniki Wieczorek z Bodzanowic. Założyła ona własny komitet pod dość dziwaczną nazwą KWW Autobusy, dość podatku za Liswartę. Otóż ta nazwa jest streszczeniem programu kandydatki. Na spotkaniu burmistrza Sylwestra Lewickiego z mieszkańcami Olesna, zorganizowanym kilka dni temu w Miejskim Domu Kultury, Monika Wieczorek zabrała głos.

- Powiedziałam o braku autobusów w gminie i o tym, że burmistrz powiedział delegacji z Bodzanowic, że „nie czuje się odpowiedzialny za podatek za Liswartę" - relacjonuje Monika Wieczorek.

Liswarta to rzeka płynąca przez Bodzanowice, rzeka graniczna miedzy województwem opolskim i śląskim, kiedyś była to także granica państwowa między niemieckim Śląskiem i Polską.

Monika Wieczorek w oryginalny sposób rozwiązała też obowiązek zarejestrowania kandydatów na radnych w ponad połowie okręgów wyborczych. Do 15-osobowej rady zgłosiła 8 kandydatów - wszyscy podobnie jak ona są z Bodzanowic!

Co ciekawe, Monika Wieczorek będzie dopiero drugą kobietą kandydującą na stanowisko burmistrza Olesna. Pierwsza była Jolanta Flak, startująca w 2006 r.

Czy Monika Wieczorek będzie pierwszą kobietą na fotelu burmistrza Olesna, okaże się po wyborach. Jako osoba mało znana poza największą w oleskiej gminie wioską Bodzanowice faworytką głosowania nie jest.

Faworytem jest rządzący od 18 lat obecny burmistrz Sylwester Lewicki. Startuje w wyborach po raz piąty, mimo iż osiągnął już emerytalny wiek 65 lat. W wyborach na burmistrza rywalizować będą z nim kandydaci młodsi o całe pokolenie! Monika Wieczorek ma 42 lata, a Piotr Gręda 47 lat.

Piotr Gręda to nauczyciel i radny opozycyjny. Utworzył komitet o nazwie OOL - Nasze Oleskie (OOL to tablice rejestracyjne powiatu oleskiego).

Rządząca kiedyś przez 16 lat Olesnem mniejszość niemiecka w tegorocznych wyborcach startuje w szerszej formule jako Śląscy Samorządowcy, ale kolejny raz nie zdołała nawet wystawić kandydata na burmistrza.

Olesno w 34-letniej historii III RP miało zaledwie trzech burmistrzów:

  • Edward Flak (1990-94)
  • Jan Dzierżon (1994-1998)
  • Edward Flak (1998-2006)
  • Sylwester Lewicki (od 2006)

Kto startował dotychczas w wyborach na burmistrza Olesna

  • 2018 - Sylwester Lewicki był jedynym kandydatem, mieszkańcy mogli zatem tylko zaznaczyć na karcie wyborczej, czy go popierają. 4639 osób zagłosowało na TAK, a 1245 na NIE.
  • 2014 - było dwóch kandydatów: Sylwester Lewicki i Krzysztof Baron.
  • 2010 - było trzech kandydatów: Sylwester Lewicki, Klaudiusz Prochota, Jerzy Liberka.
  • 2006 - było pięciu kandydatów: Ehrenfrid Dittmann, Sylwester Lewicki, Jolanta Flak, Maciej Flank, Henryk Zug (w drugiej turze Ehrenfrid Dittmann i Sylwester Lewicki)
  • 2002 - było sześciu kandydatów: Jan Dzierżon, Edward Flak, Maciej Flank, Hubert Księżarek, Jerzy Liberka, Cezary Widera (w drugiej turze Edward Flak i Maciej Flank).
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska