Mniejszość niemiecka otworzyła nowe wirtualne muzeum

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Pierwsze spotkanie inicjatywne MN w województwie opolskim.
Pierwsze spotkanie inicjatywne MN w województwie opolskim. Wirtulane Muzeum MN
Wirtualne Muzeum Mniejszości Niemieckiej to nowy projekt TSKN-u. Dzięki niemu można nie tylko oglądać tematycznie podzielone zdjęcia z dziejów mniejszości, ale i dodawać fotografie z własnych zasobów.

Aby to zrobić wystarczy skorzystać z internetu i wejść na stronę wirtualnemuzeum.skgd.pl

Można na niej oglądać starannie opisane zdjęcia, które zostały podzielone na kategorie tematyczne: osoba, miejsce, wydarzenie. Fotografie można także przejrzeć, korzystając z osi czasu wyznaczającej historię TSKN w minionym trzydziestoleciu.

Wirtualne muzeum jest interaktywne. Jego użytkownicy mogą dodawać zdjęcia do już istniejących zasobów. Wystarczy kliknąć na ramkę "dodaj zdjęcie", a następnie na "pobierz plik". Dołączając fotografię z własnych zasobów, należy dopisać we wskazanych miejscach tytuł zdjęcia, lokalizację, w której zostało ono zrobione, datę, a także nazwę DFK oraz swój adres e-mailowy.

Szczegółowe zasady dotyczące praw własnościowych do publikowanych w muzeum zdjęć określa bardzo szczegółowy regulamin.
Odwiedzający muzeum mogą także pomagać w wypełnieniu luk w opisach lub w rozszerzeniu wiedzy o prezentowanych wydarzeniach, a także zgłaszać uwagi i komentarze do zasobu fotografii. Można to czynić bezpośrednio przez formularz kontaktowy lub rejestrując się w serwisie.

Celami projektu "Wirtualne muzeum mniejszości niemieckiej", który przenosi do sieci archiwalne zasoby fotograficzne dotyczące mniejszości niemieckiej w Polsce są zachowanie dziedzictwa mniejszości niemieckiej, a także edukacja i upowszechnienie wiedzy o niej.

Nowy projekt TSKN w swoim zamyśle był jednym z działań realizowanych w ramach jubileuszu 30-lecia Towarzystwa. Tworząc go, chciano zachować pamięć o wielu ważnych wydarzeniach, spotkaniach realizowanych przez mniejszość niemiecką w minionych trzech dekadach. Projekt pomogło przeprowadzić wsparcie Konsulatu Niemiec w Opolu.

- Jako TSKN na Śląsku Opolskim chcemy być w stałym kontakcie z naszymi członkami i sympatykami. Niestety pandemia koronawirusa uniemożliwiła nam w ubiegłym roku realizację wielu projektów, a przede wszystkim nie pozwoliła na należyte świętowanie jubileuszu 30-lecia. Dzięki Wirtualnemu Muzeum tworzymy przestrzeń, gdzie pamięć i historia naszej organizacji może być zachowana. Historia naszej organizacji to historie naszych członków, dlatego liczymy właśnie na zdjęcia przez nich dołączane. Jednocześnie chcemy być na czasie i przygotowywać nową ofertę dla społeczności MN - mówi lider TSKN Rafał Bartek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska