Msza święta z biskupem zakończy tydzień modlitw o ochronę życia poczetego. W Opolu chętni podejmą duchową adopcję dziecka poczętego

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
24 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Życia. Z kolei 25 marca w Kościele katolickim przypada Dzień Świętości Życia
24 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Życia. Z kolei 25 marca w Kościele katolickim przypada Dzień Świętości Życia pixabay
Dziś (24 marca) obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Życia. Z kolei jutro w Kościele katolickim przypada Dzień Świętości Życia. Z tej okazji w Opolu zostanie odprawiona Msza święta, podczas której będzie możliwość podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. W ostatnich latach liczba oficjalna aborcji dokonywanych w Polsce spada, natomiast w świecie - wzrasta.

Narodowy Dzień Życia to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku.

Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych – czytamy w dokumencie.

Ustawodawca wyjaśnia, że dzień ten powinien być również motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia.

Dzień Świętości Życia
Dzień później, 25 marca w Kościele katolickim jest obchodzony Dzień Świętości Życia. Został ustanowiony jako odpowiedź na słowa papieża Jana Pawła II zawarte w encyklice „Evangelium Vitae” ogłoszonej 25 marca 1995 roku.

- Proponuję (...) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (...). Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej – pisał Papież Polak.

Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia w Opolu
W sobotę (25 marca) w kościele seminaryjno-akademickiego pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu (ul. Drzymały) zostanie odprawiona Msza św. Początek o godz. o godz. 12.00. Mszy św. będzie przewodniczył i słowo wygłosi bp Waldemar Musioł. Podczas Eucharystii będzie możliwości podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. Msza Święta zakończy trwający w Kościele Tydzień Modlitw o Ochronę Życia.

Modlitwa to nie wszystko. Na co dzień kobiety potrzebujące wsparcia, m.in. w sytuacji, kiedy występuje podejrzenie, że poczęte dziecko jest chore, mogą zwrócić się do Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia w Opolu. W ramach Fundacji funkcjonuje dom matki i dziecka oraz ośrodek adopcyjny, cały system pomocy zastępczej, rodzinny dom dziecka, poradnie rodzinne. Zaangażowani są psychologowie, prawnicy, czy specjaliści od uzależnień.

Spadek liczby legalnych aborcji dokonywanych w Polsce
Według raportu Ministerstwa Zdrowia w 2021 roku w Polsce wykonano 107 legalnych zabiegów przerywania ciąży. Zdecydowaną większość z nich - 75 - wykonano na podstawie podejrzeń, że dziecko w łonie matki jest ciężko i nieodwracalnie upośledzone albo wykryto nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. Pozostałe 32 aborcje przeprowadzono, ponieważ ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia matki. W 2021 roku nie odnotowano przypadków przerwania ciąży, do której doszło na podstawie czynu zabronionego (np. gwałtu).

W latach wcześniejszych liczba legalnych aborcji wykonywanych w Polsce była dziesięciokrotnie wyższa. W 2020 roku przeprowadzono 1076 legalnych zabiegów, w 2019 roku było to 1110, w 2018 roku - 1076.

Spadek liczby aborcji wykonywanych w Polsce jest wiązany z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z końca 2020 roku, w którym stwierdzono, że aborcja z powodu „ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” jest niezgodna z konstytucją. Wyrok wszedł w życie 27 stycznia 2021 roku.

Aborcja na świecie – pierwsza przyczyna zgonów
Jak podaje Radio Watykańskie, w 2022 roku przeprowadzono na świecie 44 miliony aborcji. To więcej o 1,4 mln niż w roku wcześniejszym. W konsekwencji aborcja jest pierwszą przyczyną śmierci w skali globalnej.

Rozgłośnia informuje, że przerywanie ciąży jest przyczyną 40 proc. wszystkich zgonów. Dla porównania choroby nowotworowe doprowadziły w ubiegłym roku do 9,6 mln zgonów, a AIDS - 2 mln. Do tych wniosków dochodzi Fundacja Lejeune’a na podstawie danych z portalu Worldometer zestawiającego w czasie rzeczywistym statystyki globalne dotyczące zdrowia, populacji czy zasobów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska