Muzeum polskiej piosenki w Opolu może być gotowe w tym roku

wizualizacja Biuro 87A
Wejście do Muzeum Polskiej Piosenki. Po lewej stronie czekać będzie na nas kawiarenka. Za drzwiami znajdziemy ekspozycję stałą i czasową. Na antresoli (półpiętro) zaplanowano kapsuły odsłuchowe.
Wejście do Muzeum Polskiej Piosenki. Po lewej stronie czekać będzie na nas kawiarenka. Za drzwiami znajdziemy ekspozycję stałą i czasową. Na antresoli (półpiętro) zaplanowano kapsuły odsłuchowe. wizualizacja Biuro 87A
Być może pod koniec 2013 roku będziemy mogli wejść do Muzeum Polskiej Piosenki, które powstanie w amfiteatrze. Inwestycja ma kosztować ponad 7,5 miliona złotych.

Muzeum - formalnie działające od 2008 roku - wreszcie doczeka się siedziby z prawdziwego zdarzenia.

Urząd miasta ogłosił właśnie przetarg na przebudowę pustych pomieszczeń budynku obsługi widzów na Muzeum Polskiej Piosenki.

Firma, która wygra zamówienie, będzie mieć sześć miesięcy na zagospodarowanie pomieszczeń o powierzchni prawie 1700 m kw. Zakłada się, że prace będą przerwane na trzy tygodnie w czasie przygotowań do festiwalu. Narzucone tempo jest ekspresowe, ale w ocenie Krzysztofa Kawałko, zastępcy prezydenta Opola, bardzo realne.

- Przebudowę prowadzimy w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie pogoda nie odgrywa żadnej roli - tłumaczy Kawałko.

Projekt wnętrz muzeum przygotowała pracownia architektoniczna Biuro 87 A, czyli Małgorzata i Marek Nowaccy, autorzy amfiteatru.

Ich koncepcja zakłada, że wejście do Narodowego Centrum Polskiej Piosenki będzie również wejściem do muzeum z tą jednak różnicą, że na widownię idziemy schodami do góry, a do muzeum wejdziemy wejściem po prawej stronie.

Tam też powstanie szatnia, sklepik z pamiątkami oraz niewielka kawiarnia. Za drzwiami holu wejściowego znajdziemy się w sercu każdego muzeum, którym jest ekspozycja stała. Obok będzie też wydzielone miejsce - ale już dużo mniejsze - na wystawy czasowe, a także sala kinowo - wykładowa.

Sala ze sceną i widownią na 60 osób ma służyć wykładom, lekcjom muzyki czy spotkaniom z artystami. Założono bowiem, że muzeum nie będzie tylko miejscem do oglądania, ale także do rozmawiania o muzyce.

Na tym skończą się pomieszczenia parteru, ale nie muzeum, którego pracownicy będą pracować na antresoli (półpiętro). Dzięki jej powstaniu zwiedzający wejdą na półpiętro schodami znajdującymi się na końcu wystawy, a po jego zwiedzeniu, zejdą na poziom parteru drugimi schodami przy wejściu do muzeum. Na górze znajdą kontynuację ekspozycji, salki edukacyjne i udostępniania zbiorów oraz kapsuły odsłuchowe.

Każda z ośmiu kabin pomieści maksymalnie cztery osoby, które nie tylko usłyszą muzykę, ale również zobaczą np. archiwalne teledyski na ekranie LCD.

Pomieszczenia muzeum powinny być gotowe w połowie roku. Dopiero wówczas będzie mogła tam wejść ekipa, która zbuduje multimedialną ekspozycję stałą muzeum.

- Jej projekt jest przygotowywany, a na realizację potrzeba około czterech miesięcy - ocenia Krzysztof Kawałko. - Jeśli więc wszystko pójdzie tak, jak założyliśmy, to pod koniec tego roku muzeum powinno być gotowe. Wprawdzie po drodze jeszcze wiele może się wydarzyć, ale jesteśmy już na dobrej drodze. Jeśli nie w tym roku to na pewno wiosną 2014 muzeum będzie już otwarte.

Szacuje się, że łączny koszt stworzenia Muzeum Polskiej Piosenki w amfiteatrze wyniesie 7,5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska