Na co Aglomeracja Opolska wyda milion złotych?

sxc
sxc
Aglomeracja Opolska zdobyła pierwsze pieniądze, które pomogą jej przygotować spójną strategię rozwoju. Bez niej nie mamy nawet co marzyć o zdobywaniu unijnych funduszy.

Aglomeracja skupiająca 20 gmin, na czele z Opolem, o pieniądze starała się w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Projekt otrzymał największą liczbę punktów i tym samym znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej, składającej się z 77 pozycji.

W ramach projektu opracowane zostaną najważniejsze dokumenty strategiczne aglomeracji, w tym strategia rozwoju AO do 2020 roku.

Planowana wartość zadania wynosi 1,1 mln złotych. Pozyskane dofinansowanie stanowi 90 procent kosztów projektu, którego realizacja ruszy jeszcze w tym roku.

- Strategia rozwoju aglomeracji jest swego rodzaju wyprawką, musimy ją przygotować, jeśli chcemy, aby aglomeracja dobrze się rozwijała - przekonuje Danuta Wesołowska, naczelnik wydziału ds. Europejskich i Planowania Rozwoju Urzędu Miasta Opolu.

Strategia rozwoju AO jest niezbędna przy pozyskiwaniu pieniędzy unijnych na rozwój, na które apetyty mają gminy tworzące aglomeracje.

- Strategia pokaże też, którym kierunku powinniśmy się rozwijać, na co postawić, bo aglomeracja nie może się zajmować wszystkim - podkreśla Danuta Wesołowska. - Ten dokument będzie z jednej strony owocem pracy członków aglomeracji, z drugiej będziemy też szukać firmy, która pomoże nam go przygotować i jednocześnie przeprowadzi konsultacje nie w jednej, ale we wszystkich 20 gminach.

Strategia nie będzie jedynym dokumentem, który przygotuje Aglomeracja Opolska. Drugim w hierarchii ważności jest plan rozwoju gospodarczego, połączony z analizą obecnej sytuacji.

- Nasza Aglomeracja musi się czymś wyróżniać, potrzebuje czegoś unikatowego i mamy nadzieję to znaleźć - tłumaczy Danuta Wesołowska.

Kolejne dokumenty, jakie zostaną przygotowane, dotyczą programu rozwoju transportu na terenie AO, a także sieci światłowodowej.

- Szybki światłowód budujemy już w Opolu, ale są spore szanse, że podobny projekt może być realizowany na terenie całej aglomeracji - przyznaje naczelnik Wesołowska.

To oczywiście wciąż tylko plany, których realizacja miałaby się odbywać w latach 2014-2020, gdy dostępne będą kolejne fundusze unijne.

Aglomeracja już pracuje nad kilkoma dużymi projektami, które mogą być realizowane dzięki tym pieniądzom.

W grę wchodzi przede wszystkim uzbrajanie terenów inwestycyjnych aglomeracji, aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy, wydłużenie czasu pracy przedszkoli, czy na ekologiczny transport publiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska