Na PMWSZ w Opolu przetestują karbowane pierścienie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Czworo przedstawicieli opolskiej uczelni wzięło udział w kursie dla trenerów Smovey w Austrii. Tak przygotowywali się do rozpoczęcia badań w Opolu nad skutecznością stosowania tego przyrządu.
Czworo przedstawicieli opolskiej uczelni wzięło udział w kursie dla trenerów Smovey w Austrii. Tak przygotowywali się do rozpoczęcia badań w Opolu nad skutecznością stosowania tego przyrządu. archiwum uczelni [O]
Uczelnia medyczna sprawdzi, jakie są efekty działania austriackiego przyrządu. Chętni w wieku powyżej 60 lat ze schorzeniami kręgosłupa już mogą się zgłaszać na testy.

Od roku akademickiego 2016/2017 Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu rozpocznie projekt badawczy, który ma wykazać skuteczność stosowania przyrządu o nazwie smovey u osób z ortopedycznymi schorzeniami kręgosłupa.

Smovey to dwa karbowane pierścienie o niemal eliptycznym kształcie. W każdym są cztery kulki, które ruszają się i obijają o siebie, podczas wprawiania pierścieni w ruch. To z kolei wywołuje drgania o określonej częstotliwości, które przenoszą się na organizm i podobno mają na niego dobroczynny wpływ. Smovey pobudza też krążenie w dłoniach.

Jego pomysłodawcą jest Austriak, Hanz Salzwimmer, u którego kilkanaście lat temu zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Okazało się, że rozwija się ona u niego wolniej, a jako powód wskazano systematyczną aktywność sportową - mężczyzna gra w tenisa i jeździ na nartach. Właśnie drgania wywoływane podczas gry w tenisa zdaniem Salzwimmera mogły mieć wpływ na spowolnienie rozwoju choroby. Podobne drgania odtworzono w urządzeniu Smovey.

- Dotychczas powstała jedna praca naukowa na temat skuteczności stosowania tego przyrządu - mówi dr hab. Grzegorz Żurek z PMWSZ w Opolu, który koordynuje badaniami w Opolu. - W Austrii trwają obecnie badania kliniczne nad wpływem ćwiczeń z tym przyrządem na poprawę przepływu limfy w kończynach górnych u kobiet po mastektomii - kontynuuje dr hab. Grzegorz Żurek. - W Opolu chcemy sprawdzić, w jaki sposób ćwiczenia z tym przyrządem, wpływają na osoby z bólami kręgosłupa - dodaje. Będą to prekursorskie badania nie tylko w Europie, ale także na świecie.
Uczelnia już prowadzi nabór chętnych osób do badań. Potrzebne jest około 50 osób. Kandydaci powinni mieć skończone 60 lat i zdiagnozowaną przez lekarza chorobę kręgosłupa.

Chętni mogą się zapisywać u mgr Iwony Dobrowolskiej (pod nr tel. 602 364 333), która poprowadzi zajęcia sportowe ze Smovey dla seniorów.

Potrwają one 10 tygodni, będą odbywały się w sali gimnastycznej uczelni przy ulicy Katowickiej, dwa razy w tygodniu i trwały po pół godziny.

- Byliśmy w Austrii na kursie dla trenerów i już prowadzimy zajęcia z tym przyrządem ze studentami, opracowując program zajęć dla starszych uczestników projektu - informuje mgr Iwona Dobrowolska.

Badacze chcą sprawdzić, jak systematyczna aktywność sportowa w połączeniu z zastosowaniem przyrządu wpłynie na odczuwanie bóli kręgosłupa, z którymi zmagają się uczestnicy projektu.

Seniorów wykładowcy zajęć sportowych zapraszają już od maja - jeszcze przed rozpoczęciem projektu - na gimnastykę, którą będą prowadzili co poniedziałek od godz. 16.00 w sali gimnastycznej PMWSZ w Opolu. Potrwają one do końca roku akademickiego, czyli połowy czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska