Na tych wieżach w Górach Opawskich nie zapłacisz za wstęp. Odwiedź Górę Graniczną!

Marcin Żukowski
Wieża widokowa na Górze Granicznej w Górach Opawskich to jedno z miejsc wartych poznania i odwiedzenia. Dwie stare konstrukcje pod anteny przekaźnikowe przekształcono tam w zjawiskową platformę widokową. Kładka, po której można przejść, znajduje się na wysokości 25 metrów nad ziemią!
Wieża widokowa na Górze Granicznej w Górach Opawskich to jedno z miejsc wartych poznania i odwiedzenia. Dwie stare konstrukcje pod anteny przekaźnikowe przekształcono tam w zjawiskową platformę widokową. Kładka, po której można przejść, znajduje się na wysokości 25 metrów nad ziemią! Dominik Skibiński / opolanie.zhr.pl
Góry Opawskie to najdalej na wschód położne pasmo Sudetów w Polsce. Ich symbolem po naszej stronie granicy jest wieża widokowa na Kopie Biskupiej, z której roztacza się malowniczy widok na cały region. Aż 90 procent powierzchni Gór Opawskich znajduje się po stronie czeskiej. Ten wciąż nieodkryty przez wielu teren skrywa niejedną wieżę widokową, która warta jest odwiedzenia. Najciekawsze miejsca po stronie polskiej i czeskiej prezentujemy w galerii zdjęć.

Góry Opawskie to pasmo leżące w Sudetach Wschodnich. Czesi nazywają je Zlatohorská vrchovina. Najwyższym szczytem jest znajdująca się w Czechach Góra Poprzeczna (975 m n.p.m.), najwyższym punktem po stronie polskiej jest szczyt Kopy Biskupiej (889 m n.p.m.).

Nie tylko Jarnołtówek i Pokrzywna
W Polsce Góry Opawskie kojarzone są głównie z okolicą Głuchołaz i Prudnika. Wynika to zapewne z faktu, że obszar ten jest objęto ochroną Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie". Poza parkiem jest wschodnia część pasma leżąca w gminach Głubczyce i Branice. To teren ze skromną infrastrukturą turystyczną, przez co raczej rzadko odwiedzany jest przez turystów. Co jest błędem. Odnajdą się tam w szczególności miłośnicy ciszy i spokoju. Wędrując głubczycką częścią Gór Opawskich natrafimy na pozostałości po dawnych osadach. Rozsiane w różnych miejscach przydrożne krzyże i napotykane od czasu do czasu zdziczałe sady (np. okolice Bursztetu) słusznie nasuwają na myśl skojarzenie z Beskidem Niskim lub Bieszczadami.

Znajdują się tam zaledwie dwa piesze szlaki turystyczne:

  • Żółty szlak będący pętlą zaczynającą się i kończącą w miejscowości Mokre Kolonia, przechodzącą m.in. przez Barykady i Bursztet;
  • Czerwony szlak zaczyna się w Opawicy, prowadzi drogą szutrową w stronę czeskiego Miasta Olbrachcice (cz. Mesto Albrechtice) i granicą państwa wiedzie przez wierzchołek Na Granicy (cz. Na Hranicy, 541 m n.p.m.). Zaledwie 200 m na północny-wschód, już po stronie czeskiej, znajduje się Góra Graniczna (cz. Hranicny Vrch, 536 m n.p.m.).

Góra Graniczna
Choć o wiele niższa od Kopy Biskupiej, warta jest odwiedzenia ze względu na imponującą rozmiarem i konstrukcją wieżę widokową, która powstała na bazie dwóch dawnych telefonicznych konstrukcji przekaźnikowych. W 2011 roku wieże połączono kładką znajdującą się na wysokości 25 m. Wstęp jest bezpłatny. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne, wiata ze stołem i ławami, miejsce ogniskowe. Najkrótsza droga do tego miejsca, o długości niespełna kilometra, prowadzi z parkingu przy drodze Miasto Olbrachcice – Piskorov.

Wieże widokowe w Górach Opawskich
Około 90 proc. terenu pasma Gór Opawskich znajduje się po stronie czeskiej. Jest tam przynajmniej kilka malowniczych miejsc widokowych, które warto odwiedzić. Najciekawsze z nich prezentujemy w galerii zdjęć.

Dobrym miejscem startowym do zdobywania Góry Granicznej jest Opawica, gdzie początek ma pieszy czerwony szlak turystyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska