Na unijnej reformie rynku cukru straciło 1700 plantatorów z Opolszczyzny

Jolanta Jasińska-Mrukot [email protected] 77 44 32 592
W Polsce na pomoc dla byłych plantatorów przeznaczono 10,3 mln euro. (fot. sxc)
W Polsce na pomoc dla byłych plantatorów przeznaczono 10,3 mln euro. (fot. sxc)
Rolnicy, którzy w wyniku reformy musieli całkowicie lub częściowo zrezygnować z uprawy buraków cukrowych, mogą do 10 grudnia składać w Agencji Rynku Rolnego wnioski o dofinansowanie zakupu maszyn r

olniczych.

- Dotacje mają im ułatwić zmianę profilu produkcji na inny niż uprawa buraków cukrowych - wyjaśnia Andrzej Butra, dyrektor opolskiego oddziału ARR. - Rolnicy mogą się starać o maksymalne dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł.

Zobacz: Dzięki Unii rolnicy mają się dobrze

Unijna reforma cukrowa ruszyła w 2006 r. Dotąd uprawy buraków zaprzestało lub ją ograniczyło 1,7 tys. opolskich rolników. W efekcie plony buraków spadły w regionie o jedną czwartą.

W Polsce na pomoc dla byłych plantatorów przeznaczono 10,3 mln euro. Rolnicy, którzy zaprzestali produkcji, do 2013 r. będą dostawać rekompensatę - co roku 12 euro za każdą wcześniej produkowaną tonę buraków.

- Ale to o 10 euro mniej, niż dostają chociażby niemieccy plantatorzy - skarży się Bogdan Zioła, prezes Związku Plantatorów Buraków Cukrowych w Otmuchowie. - A prawo jest ponoć jednakowe dla całej Unii. Ktoś powie, że to i tak pieniądze za darmo. Ale byli plantatorzy muszą przecież z czegoś żyć.

Odkąd zmniejszono powierzchnię uprawy buraków, cukier w całej Unii podrożał o prawie 30 proc.

- Na zmianach zyskali tylko monopoliści, bo produkują mniej cukru i biorą za niego więcej - dodaje Zioła. - Stracili plantatorzy i konsumenci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska