Na Uniwersytecie Opolskim testowana jest pierwsza platforma internetowa łącząca naukę z biznesem

Anna Grudzka [email protected]
- Platformę na razie roboczo nazwaliśmy Most - mówią jej twórcy: dr Tomasz Jasiński oraz dr Lena Kiriczenko. (fot. Mariusz Jarzombek)
- Platformę na razie roboczo nazwaliśmy Most - mówią jej twórcy: dr Tomasz Jasiński oraz dr Lena Kiriczenko. (fot. Mariusz Jarzombek)
Chcemy, żeby przedsiębiorcy wiedzieli, jakie badania prowadzimy i mogli je potem wdrożyć do przemysłu - mówi Ewa Rurynkiewicz, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Nauka jest martwa, jeśli nie jest społecznie użyteczna - mówi Ewa Rurynkiweicz, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Opolskim. - Dlatego już od dawna zastanawialiśmy się, jak przybliżyć naukę do przemysłu. Badania prowadzone przez naukowców powinny być odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu. Z drugiej strony przedsiębiorcy powinni też zwracać się do uczelni z prośbą o rozwiązanie pewnych problemów. Stąd wziął się pomysł stworzenia takiej platformy. Jej głównym zadaniem jest właśnie ułatwienie komunikacji pomiędzy biznesem i nauką - dodaje.

Zobacz: Opolskie przedsiębiorstwa oferują staże naukowcom z politechniki

Internetowa platforma będzie zawierała wykaz tematów wszystkich prac magisterskich, licencjackich oraz badań prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim.

- Planujemy zamieścić tam również ofertę szkoleń, jakie uczelnia może przeprowadzać. Za pośrednictwem platformy przedsiębiorcy będą mogli również zwracać się do nas z prośbą o rozwiązanie konkretnych problemów, ulepszenia technologii - mówi Ewa Rurynkiewicz.

Platforma jeszcze nie ma jeszcze oficjalnej nazwy. - Roboczo nazwaliśmy ją MOST. Szukamy nadal hasła, które jeszcze lepiej będzie kojarzyć naukę z biznesem - mówi Ewa Rurynkiewicz.

Platforma ma zacząć działać za kilka miesięcy

Na razie uczelnia szkoli swoich pracowników z jej obsługi.

- Planujemy też spotkanie z opolskimi przedsiębiorcami, aby pokazać im możliwości tego portalu - mówi Ewa Rurynkiewicz. - Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie - dodaje.

Obsługą techniczną i stworzeniem całego oprogramowania zajęli się dr Andrzej Jasiński, dr Lena Kiriczenko oraz Tomasz Janoszka z Instytutu Matematyki i Informatyki UO.

Zobacz: Ścisła współpraca to klucz do sukcesu przedsiębiorstw

- Stronę stworzyliśmy tak, żeby była prosta i intuicyjna w obsłudze - mówi dr Jasiński.

Nam udało się zobaczyć jej wersję testową. Po lewej stronie znajdują się zakładki z propozycjami firm i uczelni.

- Mamy też wyszukiwarkę, która kojarzy oferty naukowców i firm, posługując się branżowym kluczem - mówi dr Lena Kiriczenko.

- Na razie chcemy, żeby portal zaczął żyć, potem pomyślimy o udoskonaleniach - dodaje.

Zobacz: Co o moście myśli Lesław Adamczyk, wiceprezes ATMOTERM SA, Kanclerz Loży Opolskiej BCC?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska