Najpiękniejsza z wszystkich wsi

Robert Lodziński
Robert Lodziński
Borki Wielkie koło Olesna zwyciężyły w tegorocznym konkursie "Piękna Wieś Opolska”. Zostawiły w polu osiemnaście innych miejscowości. Mieszkańcy nie spodziewali się takiego sukcesu.
Borki Wielkie koło Olesna zwyciężyły w tegorocznym konkursie "Piękna Wieś Opolska”. Zostawiły w polu osiemnaście innych miejscowości. Mieszkańcy nie spodziewali się takiego sukcesu.
Borki Wielkie koło Olesna zwyciężyły w tegorocznej edycji konkursu "Piękna Wieś Opolska 2001" zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski.

TO WYJĄTKOWA WIEŚ

TO WYJĄTKOWA WIEŚ

Władysław Olszewski, członek zarządu województwa i przewodniczący komisji konkursowej:
- Pod względem zaangażowania mieszkańców w rozwój wsi, Borki Wielkie są wyjątkowe. Tam nie czeka się aż ktoś pomoże, lub da pieniądze. Porządek we wsi jest efektem wspólnej pracy. Ten fakt przesądził o ich tegorocznym zwycięstwie. Drugie miejsce w konkursie zajęła wieś Sławice w gminie Dąbrowa, która otrzymała najwyższe noty za estetykę. Sławice zostały jednak na nowo odbudowane po powodzi. Uzyskanie wysokiej oceny było więc czymś naturalnym. Komisja niżej jednak oceniła współpracę mieszkańców nad poprawianiem wyglądu wsi. Wyniki konkursu pokazują, jak ogromne możliwości posiada powiat oleski. We wszystkich trzech kategoriach zwyciężały miejscowości z tego regionu.

Zwycięska wieś zostawiła w polu 18 innych miejscowości. Wiadomość o wygranej zaskoczyła mieszkańców. Szok był tym większy, że Borki dopiero pierwszy raz brały udział w konkursie

- Nie byliśmy pewni, czy dobrze zrobiliśmy - zgłaszając się do konkursu - mówi Artur Kubosz, sołtys wsi. - Chcieliśmy lepiej przygotować się, poczekać jeszcze rok. Zdanie zmieniliśmy na wieść, że w tym roku wysoko oceniane będzie zaangażowanie mieszkańców. Przystąpiliśmy do rywalizacji, bo czyn społeczny to nasz silny punkt. Liczyliśmy na wyróżnienie, najwyżej trzecie miejsce. A tu nagle zwycięstwo! Trudno w to uwierzyć - zachwyca się sołtys.
Tegoroczny zwycięzca wygląda rzeczywiście bardzo schludnie. Czyste chodniki, posprzątane obejścia. Uroku Borkom dodają domy z czerwonej cegły, których we wsi jest najwięcej. Uwagę przyciągają żywopłoty uformowane w przeróżne figury geometryczne. Zdziwienie budzi natomiast przystanek autobusowy. Wymalowany na niebiesko, w dużej części obudowany szybami. Żadna nie jest stłuczona ani nawet pęknięta.

- Przystanek tylko raz został ubrudzony. - Dwa lata temu podczas sylwestra, młodzi chłopcy odbili na ścianach ślady swoich butów. Dowiedziałem się, którzy to. Poszedłem do nich i powiedziałem im, że robią to przeciwko własnej wsi. Sami wzięli farbę i zamalowali ślady butów. Od tej pory o naszej młodzieży nie mogę powiedzieć złego słowa - zapewnia sołtys.
- Nikt u nas nie patrzy, czy sprząta swoje obejście czy chodnik lub trawnik należący gminny. Pracują wszyscy, dorośli i dzieci - mówi Piotr Chęciński, mieszkaniec Borek i student V roku germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. - To tradycja przekazywana z pokolenie na pokolenie. My po prostu lubimy, jak we wsi jest ładnie. Będąc w Niemczech, pokazywałem zdjęcie naszego gospodarstwa. Nikt nie mógł uwierzyć, że w Polsce są takie wsie - dodaje.
- Jakby trzech posprzątało, a czwarty miał brud w obejściu, to cała praca poszłaby na marne - twierdzi Marianna Kurpiel. - Zawsze w soboty sprzątamy obejścia. Trawę kosimy co kilka dni. W tym roku trzeba było robić to częściej, bo i deszczu padało więcej. Dobrze, że wygraliśmy ten konkurs. Przyjemnie jest, gdy ktoś docenia naszą pracę.

Zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie "Piękna Wieś Opolska 2001"

Zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie "Piękna Wieś Opolska 2001"

Kategoria: najpiękniejsza wieś
1. Borki Wielkie (gm. Olesno) - 10 tys. zł
2. Sławice (gm. Dąbrowa) - 6 tys. zł
3. Żłobizna (gm. Brzeg) - 4 tys. zł
Wyróżnienia
Łosiów (gm. Lewin Brzeski)
Chrząstowice (gm. Chrząstowice)
Spórok (gm. Kolonowskie)
Sucha Psina (gm. Baborów)
Zgłoszono do konkursu 19 wsi.
Kategoria: najpiękniejsza zagroda
1. Eleonora Gmyrek - Skrońsko (gm. Gorzów Śląski) - 2,5 tys. zł
2. Renata i Józef Zimnik - Wierzchy (gm. Głogówek) - 2 tys. zł
3. Stanisława i Sławomir Mochowscy - Ścibórz (gm. Paczków) - 1 tys. zł
Wyróżnienia
Urszula i Leszek Fornal - Kantorowice (gm. Lewin Brzeski)
Beata i Antoni Nocoń - Rozmierz (gm. Strzelce Opolskie)
Zgłoszono 18 zagród.
Kategoria: najlepszy projekt odnowy wsi
1. Międzynarodowy Konkurs Drwali Bobrowa (gm. Rudniki)
2. Parking - miejsce wiejskich spotkań w Chrząstowicach (gm. Chrząstowice)
3. Miejsce rekreacji i wypoczynku "Ptasi Stawek" Spórok (gm. Kolonowskie)
Wyróżnienia
Muzeum Huta Żeliwa - Zagwiżdzie (gm. Murów)
Remont kaplicy cmentarnej w Księżym Polu (gm. Baborów)

Sołtys przyznaje jednak, że czasem ktoś we wsi ulega pokusie lenistwa. Wtedy do akcji wkracza Oswald Lubosz, dalszy kuzyn sołtysa, członek Rady Sołeckiej i prezes miejscowej orkiestry dętej.
- Sołtys z racji pełnionego urzędu musi zachować spokój. Nie może ciągle chodzić i prosić o posprzątanie. Ja mogę - mówi. - Na ogół staram się sprawę załatwić na wesoło. Ale jak trzeba, to w oczy powiem, że jest nieporządek w obejściu.
Wczoraj mieszkańcy Borek Wielkich bawili się na odpuście zorganizowanym przez znajdujący się we wsi zakon ojców franciszkanów. - Wszyscy tu pracujemy nad wyglądem wsi: franciszkanie, ksiądz proboszcz, koło mniejszości niemieckiej, ochotnicza straż pożarna, dyrektorka szkoły. W przyszłym roku razem zorganizujemy festyn w pierwszą rocznicę zwycięstwa w konkursie - zapewnia sołtys.
- Wielu ludzi zamieszkało w ostatnich latach w okolicy właśnie dlatego, że jest tu tak czysto - mówi Elżbieta Wocław. Z mężem Piotrem od kwietnia zarządza dworkiem, w którym mieści się stadnina koni, gospodarstwo agroturystyczne i hotel nastawiony na goszczenie myśliwych. Ich ośrodek został już wyróżniony w konkursie na najlepsze gospodarstwo w powiecie oleskim. Przed laty otrzymał nagrodę dla najlepszego obiektu budowlanego w województwie częstochowskim. - Teraz wystartujemy w konkursie Urzędu Marszałkowskiego w kategorii na najlepszą zagrodę. To świetna promocja - zapewnia.

Za zwycięstwo Borki Wielkie otrzymają 10 tysięcy złotych. - Zastanowimy się, na co przeznaczyć wygraną. Na pewno będzie to inwestycja służąca całej wsi. Jak Krośnica wygrała w konkursie, to przejeżdżający przez wieś kierowcy zwalniali i oglądali domy. Teraz kierowcy będą zwalniać u nas. Nasze marzenie spełniło się. Godnie wróciliśmy na Opolszczyznę - mówi sołtys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska