Spis treści
- Wieloletnie kwiaty – sposób na piękną rabatę. Kiedy sadzić byliny?
- Floksy wiechowate to piękne, letnie kwiaty
- Liliowce to wieloletnie kwiaty, które udają się każdemu
- Odętki wirginijskie – oryginalne kwiaty na lata
- Piwonie chińskie – przepiękne kwiaty na długie lata
- Pysznogłówki zachwycają kwiatami i są wieloletnie
- Rozwar wielkokwiatowy o kwiatach jak dzwonki
- Rudbekia błyskotliwa to wieloletnia roślina
- Jak zadbać o wieloletnie kwiaty? Kilka rad z życia
Wieloletnie kwiaty – sposób na piękną rabatę. Kiedy sadzić byliny?
W ogrodzie warto mieć wieloletnie kwiaty, czyli byliny. Wyróżniają się one tym, że na zimę ich naziemne części zanikają, a wiosną odrastają. I pięknie kwitną.
Niektóre gatunki można uprawiać z nasion, ale bardzo łatwo też kupić ich sadzonki w doniczkach. Często są to już kwitnące okazy, więc łatwo „od ręki” stworzyć kwitnącą rabatę (sadząc je, pamiętaj, że się rozrosną, więc zostaw im miejsce dookoła). Sadzonki bylin, szczególnie większych i kwitnących są przeważnie droższe niż sadzonki kwiatów jednorocznych, co czasem może zniechęcać do zakupu, ale pamiętaj, że to roślina na lata.
Byliny w doniczkach można sadzić przez cały sezon, natomiast sezon na ich rozsadzanie i przesadzanie to wiosna oraz przełom lata i jesieni. Wtedy jest ich największy wybór, a i można zagadać z zaprzyjaźnionym ogrodnikiem o wymianie sadzonek.
Oto moje propozycje pięknych wieloletnich kwiatów do ogrodu.
Floksy wiechowate to piękne, letnie kwiaty
Floksy wiechowate kiedyś kojarzyły się z wiejskimi ogrodami, ale pasują do każdego. Są dość okazałe i przepięknie kwitną na różne kolory. Mają też przyjemny zapach. Uwielbiają je motyle, w tym bardzo ciekawe „polskie kolibry” (czyli gołąbki fruczaki), które spijają ich nektar. Floksy wiechowate lubią słońce, a poza tym muszą mieć żyzną i próchniczą ziemię. Gdy nie pada, warto je podlewać.
Liliowce to wieloletnie kwiaty, które udają się każdemu
Kolejny hit wśród bylin to liliowce. Kiedyś rządziły liliowce rdzawe, ale obecnie mają tysiące odmian o różnych kolorach i kształtach kwiatów. Różnią się też nieco terminem kwitnienia, ale generalnie to letnie kwiaty. Liliowce wystarczy posadzić we w miarę słonecznym miejscu. Lubią żyzną i lekko wilgotną ziemię, ale radzą sobie na różnych podłożach, znoszą też czasową suszę.
Odętki wirginijskie – oryginalne kwiaty na lata
Odętki to mniej znane kwiaty, ale warto zwrócić na nie uwagę. Wyglądają bardzo atrakcyjnie i są łatwe w uprawie. W dobrych warunkach mogą nawet za bardzo rozrastać się, dlatego posadź je na większej rabacie lub wkop od razu bariery korzeniowe (możesz je też posadzić w wiadrze bez dna). Mają oryginalne kwiaty, najczęściej białe, różowe lub fioletowe. Odętki lubią słońce, ale urosną też w lekkim cieniu. Docenią wilgotną ziemię, ale przetrwają przejściową posuchę.
Piwonie chińskie – przepiękne kwiaty na długie lata
Piwonie chińskie (bylinowe) to wspaniałe kwiaty. Gdy kwitną, nie mają sobie równych. Tworzą wielkie kwiaty o przyjemnym zapachu. Nie lubią przesadzania, a raz posadzone będą kwitły nawet kilkadziesiąt lat. Pamiętaj tylko, że piwonie sadzi się płytko. Wybierz dla nich miejsce jasne, ale nie takie, gdzie słońce mocno praży przez cały dzień (idealne jest od zachodu). Zapewnij im żyzną, próchniczą ziemię, która powinna być lekko wilgotna.
Pysznogłówki zachwycają kwiatami i są wieloletnie
Kolejne mniej znane, a fantastyczne byliny to pysznogłówki (monardy). Mają bardzo oryginalne kwiaty, najczęściej o wyrazistych kolorach. Ich dodatkową zaletą jest to, że są miododajne. Te rośliny mają też przyjemny zapach – ale pachną ich… liście i łodygi (ja dorzucam je do herbaty, jest lepsza niż każda inna typu Earl Grey). Pysznogłówki posadź w słonecznym miejscu i podlewaj, jeśli nie pada.
Rozwar wielkokwiatowy o kwiatach jak dzwonki
Rozwary często się myli z dzwonkami, bo rzeczywiście mają podobne kwiaty. Ale to inny gatunek. Kwitną na biało, niebiesko, różowo. Są wieloletnie i naprawdę trwałe. Nie lubią przesadzania, więc zastanów się, gdzie je sadzisz. A najlepsze miejsce dla nich jest słoneczne lub w lekkim cieniu. Rozwary lubią wilgotną glebę, ale w praktyce radzą sobie z przejściową suszą. Natomiast nie sadź ich w miejscach podmokłych. Sprawdź, kiedy i jak siać nasiona rozwaru.
Rudbekia błyskotliwa to wieloletnia roślina
Rudbekie to piękne kwiaty, ale mają kilka gatunków, które różnią się m.in. trwałością. Jeśli chcesz mieć wieloletnią rudbekię, która nie sprawi kłopotów, wybierz rudbekię błyskotliwą. Kwitnie długo, jest na lata, kochają ją pszczoły i motyle. Posadź ją w słonecznym miejscu i czasem podlej, jeśli naprawdę długo nie pada i jest gorąco (dobrze sobie radzi z przejściową suszą). Polecamy też inne gatunki rudbekii.
Jak zadbać o wieloletnie kwiaty? Kilka rad z życia
Wszystkie kwiaty, które tu polecam, mam w ogrodzie i nie sprawiają problemów. Pamiętaj jednak, że trzeba im zapewnić warunki, które lubią. Posadź je w żyznej ziemi, próchniczej ziemi – wszystkie docenią dodatek kompostu (dostają go też w ciągu sezonu). Poza tym zasilam je też suszonym obornikiem granulowanym oraz mączką bazaltową i kwitną pięknie. Gdy dłużej nie pada, podlewam je, ale żadne nie dostają wody codziennie.
Floksy i liliowce z czasem zagęszczają się, więc co kilka lat wykopuję je, dzielę i sadzę. To jedyna komplikacja w ich uprawie, ale niewielka, a poza tym zyskuję więcej roślin. Sprawdź, które rośliny ogrodowe lubią przesadzanie. Z kolei piwonie i rozwary przesadzania bardzo nie lubią – o tym też pamiętaj.
Jest jeszcze jedna rzecz, którą robię, a dzięki której rośliny długo kwitną – usuwam przekwitłe kwiaty. Dzięki temu tworzą nowe i kwitną przez całe lato.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?