Najpiękniejszy pałac Opolszczyzny znalazł wreszcie nabywcę. Wiemy, kto go kupił. To opolski przedsiębiorca

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Joachim Wiesiollek jest nowym właścicielem zrujnowanego pałacu w Kopicach koło Grodkowa. Znany opolski przedsiębiorca z branży transportowej jest już właścicielem pałacu w Żyrowej.

Pod koniec stycznia Joachim Wiesiollek wraz z żoną kupili ruiny pałacu w Kopicach wraz z 50 hektarowym, zabytkowym parkiem od firmy Zarmen.

Nowi właściciele są już uwidocznieni w księdze wieczystej nieruchomości. We wtorek skontaktowaliśmy się telefonicznie z Joachimem Wiesiolkiem, aby zapytać o jego plany wobec pałacu. Obiecał oddzwonić, niestety, nie skontaktował się już.

Joachim Wiesiollek jest znanym w województwie przedsiębiorcą. Od 35 lat w Strzelcach Opolskich prowadzi firmę transportową Transannaberg.

Jej specjalizacją jest przewożenie obiektów nietypowych, o dużych gabarytach, między innymi części do elektrowni wiatrowych. 10 lat temu przedsiębiorca kupił inną zabytkową nieruchomość – barokowy pałac w Żyrowej w gminie Zdzieszowice z 11 hektarowym parkiem.

Prowadzi tam prace rewitalizacyjne, aby dostosować budynek na potrzeby centrum kulturalno – rekreacyjnego. Inwestycja jest na końcowym etapie. W pałacu będzie się mieścić min. hotel, restauracja i sale konferencyjne.

Pałac w Kopicach po wojnie nie miał takiego szczęścia do właścicieli. Okazała budowla przetrwała działania wojenne bez zniszczeń, a po wojnie została przejęta przez skarb państwa.

Proces zniszczenia zaczął się w 1956 roku, kiedy to pałac częściowo spłonął. W kolejnych latach dewastacja tylko postępowała. W okresie przemian politycznych w Polsce 1990 roku władze Grodkowa sprzedały cały zespół pałacowy z parkiem Adamowi Kocowi z Krakowa za symboliczną złotówkę i obietnicę remontu.

Pierwszy po wojnie prywatny właściciel nic nie zrobił, żeby ratować zabytek. Nawet go nie pilnował, narażając na kolejne kradzieże i dewastacje. Szybko też wystawił nieruchomość na sprzedaż za dużo większe pieniądze.

W 2008 roku pałac w Kopicach kupiła duża śląska firma z branży maszynowej Zarmen. Pomimo pierwotnych zapowiedzi o remoncie, ograniczyła się do wysprzątania budowli i terenu oraz wywiezienia gruzów.

Od tego czasu też pałac jest jednak stale pilnowany. Po kilku latach Zarmen też zaczął szukać nowego nabywcy. Próba sprzedaży belgijskiej spółce Globucore w 2017 roku skończyła się kompromitacją.

Przed rokiem pojawił się warszawski przedsiębiorca Victor Romaniuk ale ostatecznie nie przystąpił do ostatecznej umowy sprzedaży, zaplanowanej na jesień 2021 roku.

W tej sytuacji Zarmen szybko sfinalizował sprzedaż pałacu dla Joachima Wiesiollka.
Pałac w Kopicach wymaga pilnych prac zabezpieczeniowych. Ich przeprowadzenia domaga się Wojewódzki Konserwator Zabytków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska