Najstarszą szopkę bożonarodzeniową na Opolszczyźnie można będzie obejrzeć tylko przez kilka dni. Znajduje się w starym szpitalu w Oleśnie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zabytkowa kaplica świętego Franciszka to ostatnia ocalała część nieistniejącego już starego szpitala w Oleśnie.
Zabytkowa kaplica świętego Franciszka to ostatnia ocalała część nieistniejącego już starego szpitala w Oleśnie. Mirosław Dragon
Najstarsza opolska szopka bożonarodzeniowa została zbudowana przed I wojną światową przez siostry franciszkanki przy szpitalu świętej Anny w Olesnie, w którym zakonnice pracowały jako pielęgniarki. Niezwykłą szopkę można oglądać tylko przez kilka dni w roku w kaplicy świętego Franciszka, jedynej ocalałej części starego szpitala w Oleśnie. Nie przegapcie tej okazji.

Najstarsza oleska szopka została zbudowana przez siostry franciszkanki w 1909 roku. W tym samym roku zbudowano kaplicę świętego Franciszka, która była częścią wzniesionego w XIX wieku starego szpitala św. Anny.

Stary szpital w Oleśnie działał do 1996 roku. W 2007 roku starostwo powiatowe w Oleśnie sprzedało budynek biznesmenom z Katowic i Sosnowca. Nabywcy zobowiązali się do zachowania historycznej, monumentalnej bryły budynku. Później jednak zmienili zdanie, rozebrali wszystko oprócz kawałka frontowej ściany i przebudowali obiekt na... supermarket.

Stara szpitalna kaplica z 1909 roku jednak ocalała i została wpisana do rejestru zabytków.

Oryginalne ponad 100-letnie figurki z szopki zostały odrestaurowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kaplicy. Jest to szopka składająca się z czterdziestu dwóch figur. Większość z nich pochodzi z 1909 roku i wykonane zostały we wrocławskim warsztacie J. Hoeptner & Comp. W 2011 roku figury zostały odrestaurowane przez jedną z krakowskich pracowni konserwacji zabytków.

- Szopkę można będzie oglądać w wybranych godzinach w pierwszy i drugi dzień świąt, przez cały tydzień po świętach, a także w Święto Trzech Króli - zapowiada Maksymilian Antkowiak ze Stowarzyszenie Miłośników Kaplicy.

Kiedy można oglądać najstarszą szopkę bożonarodzeniową i zwiedzać kaplicę św. Franciszka w Oleśnie:

  • 25 grudnia - w godz. 10:30-11:30 i 16:00-17:00
  • 26 grudnia - w godz. 10:30-11:30 i 16:00-17:00
  • od 27 do 30 grudnia - codziennie w godz. 16:00 - 17:00
  • 6 stycznia (Święto Trzech Króli) - w godz. 10:30-11:30 i 16:00-17:00
  • 7 stycznia (niedziela) - w godz. 16:00 - 17:00

Kaplica świętego Franciszka z zewnątrz wygląda niepozornie, w środku skrywa jednak piękne polichromie na suficie, ogromne witraże oraz najstarszą szopkę bożonarodzeniową na ziemi oleskiej.

To właśnie Stowarzyszenie Miłośników Kaplicy na czele z Maksymilianem Antkowiakiem od kilkunastu lat ratuje zabytkową kaplicę i stopniowo odrestaurowuje ją.

Obecnie trwają prace remontowe zakrystii, kompletowanie dokumentacji oraz przygotowania do remontu dachu. W planach jest także renowacja wnętrza kaplicy z przywróceniem dawnej kolorystyki, jak również odrestaurowanie witraży. Odnowiony ma być m.in. duży witraż, który kiedyś był pomiędzy kaplicą, a nieistniejącym już szpitalem.

Kaplica świętego Franciszka w Oleśnie z szopką bożonarodzeniową znajduje się przy Wielkim Przedmieściu:

Zabytkowa kaplica świętego Franciszka to ostatnia ocalała część nieistniejącego już starego szpitala w Oleśnie.
Zabytkowa kaplica świętego Franciszka to ostatnia ocalała część nieistniejącego już starego szpitala w Oleśnie. Mirosław Dragon
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska