Największe epidemie w dziejach Opolszczyzny. Dżuma, tyfus, cholera. Choroby dziesiątkowaly całe miasta i wsie

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Epidemie nie ominęły największych opolskich miast. Dziesiątkowały załogi twierdz, nie szczędziły cywilów. Zarazy często przychodziły wraz z maszerującym wojskiem. Często traktowano je jako "karę bożą" za grzechy. W jakich miastach i kiedy szalała śmierć?

Pierwsze wielkie epidemie, które przetaczały się przez Europy i tym samym teren obecnej Opolszczyzny, miały miejsce w XIV wieku.

Dżuma w niektórych rejonach zmniejszyła populację nawet o 80 procent i spowodowała daleko idące konsekwencje demograficzne, kulturowo-społeczne i polityczne.

Tatarzy w 1346 roku wykorzystywali nawet zarazę morową jako broń biologiczną. Ciała zarażonych były przerzucane do obleganych miast.

Opolskie miasta i wsie nawiedzały także epidemie cholery. Bywało, że źródłem zakażenia wielu ludzi była jedna gospoda. W całej rejencji opolskiej tylko w latach 1831-33 zachorowały 3649 osoby, z czego 2571 osób zmarło.

Opolanie musieli się zmagać także z tyfusem. Przenosiły go wszy, bo zakażenie człowieka następuje w trakcie drapania skóry, rozcierania wszy oraz ich odchodów na uszkodzonej skórze lub też w trakcie ssania krwi przez wszy.[/b]

Gdzie i kiedy szalały epidemie, które dotarły na teren dzisiejszej Opolszczyzny?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska