Nie będzie pieniędzy na Orliki

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
2600 Orlików powstało w ciągu 5 lat funkcjonowania programu.
2600 Orlików powstało w ciągu 5 lat funkcjonowania programu. Michal Gaciarz / Polska Press
Wybudowane kilka lat temu boiska ze sztuczną nawierzchnią wkrótce będą wymagać remontów. Gminy zostaną z problemem same, bo rząd nie przewiduje dodatkowych pieniędzy na ten cel.

Pierwsze wielofunkcyjne boiska do gry m.in. w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę powstały w 2008 roku. To był sztandarowy program rządu PO, dzięki któremu dzieci i młodzież miały oderwać się od komputerów, by spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.

Zgodnie z programem część pieniędzy na budowę boisk wyłożyły wtedy samorządy, a część rząd. Na podstawie zawartych umów gminy wzięły na siebie także koszt zatrudniania animatorów, którzy nadzorują Orliki oraz urządzają dla dzieci i młodzieży zajęcia ruchowe. Teraz okazuje się, że na samorządy spadnie dodatkowy koszt - remontu sportowych obiektów. Od wybudowania pierwszych Orlików na Opolszczyźnie mija już 8 lat. Tymczasem czas użytkowania poliuretanowych nawierzchni wynosi (wg. producentów) 5-8 lat. W przypadku sztucznej murawy okres ten wynosi ok 10-12 lat. Po tym zalecana jest wymiana. Ministerstwo Sportu poinformowało właśnie, że „nie przewiduje oddzielnego programu na modernizację kompleksów typu Orlik”.

- Nawierzchnia jest najdroższym elementem całego Orlika, więc jej wymiana będzie kolejnym obciążeniem dla naszego skromnego budżetu - zauważa Józef Swaczyna, starosta strzelecki. - Mogę tylko ubolewać nad tym, że rząd nie przewiduje dla nas wsparcia w finansowaniu remontów.

Swaczyna, a także inni samorządowcy mówią zgodnie, że nie wyobrażają sobie porzucenia i zamknięcia obiektów za kilka lat.

- Są odwiedzane przez wielu młodych ludzi, a także dorosłych, którzy lubią pograć w piłkę - mówi Marek Pietruszka, wójt gminy Strzeleczki. - Jeśli przyjdzie czas na wymianę sztucznej nawierzchni, to po prostu będziemy musieli zapłacić z własnego budżetu.
Biuro prasowe Ministerstwa Sportu w specjalnym komunikacie poinformowało, iż intencją ministerstwa „nie jest wywieranie negatywnego wpływu na funkcjonowanie orlików, czy dążenie do ich likwidacji. Kluczowy jest fakt, że tak orliki, jak i pozostałe tego typu boiska znajdują się we władaniu konkretnych właścicieli i to na nich spoczywa odpowiedzialność za stan i utrzymanie obiektu, co wynika wprost m.in. z przepisów ustawy Prawo Budowlane” - czytamy w komunikacie.

Ministerstwo poinformowało, że gminy mogą próbować sięgać po ministerialne dotacje na remonty m.in. z programu modernizacji infrastruktury sportowej. Ten jednak dotyczy obiektów wykorzystywanych przez kluby sportowe.

Program Orlik 2012

2012 boisk ze sztuczną nawierzchnią miało powstać w ramach programu budowy Orlików. Ta liczba nawiązywała do mistrzostw Euro2012, które organizowane były w Polsce.

2600 - tyle obiektów powstało w rzeczywistości w ciągu 5 lat funkcjonowania programu

57 - Orlików wybudowano w województwie opolskim (nie licząc „klonów”, które gminy stawiały na podobieństwo Orlików, ale za własne pieniądze w sytuacji, gdy nie zakwalifikowały się do programu)

1668 gmin sięgnęło po rządowe pieniądze na budowę Orlików, przy czym 811 gmin w całym kraju pozostało bez takich obiektów

1 mld złotych - tyle wydał poprzedni rząd na budowę boisk w całym kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska