Nie masz dokumentów, idź do sądu

fot. Archiwum
Roman Zemanek
Roman Zemanek fot. Archiwum
Na pytania czytelników odpowiada Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

- W maju mój mąż przechodzi na emeryturę. Od 1970 do 1992 roku pracował w warunkach szkodliwych, ZUS zażądał za ten okres odrębnego świadectwa pracy. Czy ma takie prawo? - pyta Alina z Opola.

- Organ ubezpieczeniowy ma prawo żądać udokumentowania zakresu uprawnień do świadczeń wynikających z ustawy o FUS, czyli tzw. emerytalno-rentowej. Do 2.06.1996 r. potwierdzenia pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze dokonywano na specjalnych zaświadczeniach, stanowiących załączniki do zarządzeń poszczególnych ministrów, w których wskazywano prace i stanowiska zaliczane do wcześniejszych emerytur. Dopiero po tej dacie wprowadzono do wzoru świadectwa pracy odpowiednie miejsce, w którym należy dokonać takiego zapisu, oczywiście pod warunkiem, że pracownik w takich warunkach pracował.

Jeśli Pani mąż nie ma takich dokumentów i nie ma ich też w archiwum, to jeśli złoży dokumenty do ZUS-u bez takiego potwierdzenia, organ ten wyda zapewne decyzję odmowną. Od tej decyzji mąż będzie się mógł odwołać za pośrednictwem ZUS-u do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Decyzja będzie zawierać odpowiednie pouczenie co do sposobu postępowania odwoławczego i jego termin. W ewentualnym odwołaniu mąż będzie mógł wskazać wszelkie posiadane dowody, jak i wnioskować o powołanie świadków, którzy potwierdzą jego słowa. Oczywiście, do sądu należy dopuszczenie i ocena tych dowodów, a w dalszym ciągu postępowania - rozstrzygnięcie sporu w tym zakresie.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska