Nie masz jak dojechać do pracy? Możesz dostać dyscyplinarkę

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Pracownik może dotrzeć do firmy zarówno środkami komunikacji publicznej, jak i własnym transportem. Dojazd do pracy jest obowiązkiem zatrudnionego.
Pracownik może dotrzeć do firmy zarówno środkami komunikacji publicznej, jak i własnym transportem. Dojazd do pracy jest obowiązkiem zatrudnionego. Marie Sjödin from Pixabay
Na pytania nadsyłane przez czytelników nto odpowiada mec. Anna Krenc.

Ze względu na epidemię przedsiębiorcy zawiesili połączenia autobusowe, a ja nie mam innego dojazdu do pracy z mojej miejscowości. Mam umowę o pracę i zastanawiam się, czy pracodawca może mnie zwolnić? Przewoźnik zadeklarował przywrócenie połączeń, gdy szkoły będą znów otwarte.

Pracownik może dotrzeć do firmy zarówno środkami komunikacji publicznej, jak i własnym transportem. Dojazd do pracy jest obowiązkiem zatrudnionego. Brak takiej możliwości nie jest zatem przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność.

Trzeba pamiętać, że nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jak najbardziej może stanowić ciężkie naruszenie przez pracownika jego podstawowych obowiązków i stanowić przesłankę do zwolnienia dyscyplinarnego. W tym miejscu warto pamiętać, że nawet jednorazowa, nieusprawiedliwiona nieobecność może być przyczyną natychmiastowego zwolnienia pracownika, ponieważ przepisy w żaden sposób nie precyzują, jak często takie nieobecności miałyby się powtarzać, żeby rodzić skutki.

Na pracowniku ciąży obowiązek powiadomienia pracodawcy o przyczynie tego, że nie stawił się w pracy oraz długości jej trwania najpóźniej w drugim dniu tej nieobecności. Niedopełnienie tego obowiązku sprawia, że powstaje domniemania porzucenia przez niego pracy.

Jeżeli przepisy - obowiązujące u danego pracodawcy - nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy, pracownik dokonuje tego zawiadomienia osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności, albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.

W wyjątkowych sytuacjach pracodawca może polecić pracownikowi, by ten wykonywał pracę zdalną. Co istotne, to pracodawca decyduje o tym, że pracownik może wykonywać pracę z domu, zatem zatrudniony może wyrazić taką wolę, natomiast ostateczna decyzja, czy przychylić się do takiej prośby, będzie należała wyłącznie od pracodawcy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska