Nie warto marnować jedzenia. Na osiedlu Armii Krajowej w Opolu stanęła lodówka społeczna

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Każdego roku marnujemy prawie 5 mln ton jedzenia, chociaż jednocześnie prawie 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie.
Każdego roku marnujemy prawie 5 mln ton jedzenia, chociaż jednocześnie prawie 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. Mateusz Majnusz
Mieszkańcy Opola mogą korzystać z kolejnej lodówki społecznej, która właśnie została uruchomiona przy ulicy Hubala 10, tuż obok sklepu Stokrotka. Inicjatywa ta, której celem jest zwalczanie marnotrawstwa żywności i dzielenie się nią z potrzebującymi, powstała dzięki współpracy Opolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża oraz wsparciu finansowemu ze strony budżetu miasta Opole.

Założenie lodówki społecznej opiera się na prostocie i otwartości. Każdy mieszkaniec ma możliwość włożenia żywności do lodówki, a jednocześnie każdy, kto potrzebuje wsparcia, może z niej skorzystać. Jest to nie tylko praktyczne rozwiązanie w zwalczaniu problemu głodu i niedożywienia, ale także sposób na zaangażowanie społeczności lokalnej w aktywną pomoc potrzebującym.

- Korzystanie z jedzenia z lodówki społecznej nie powinno być obarczone żadnym poczuciem wstydu ani ujmy. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdzie potrzebuje wsparcia, a lodówka społeczna stanowi doskonałą inicjatywę, aby te potrzeby zaspokoić – tłumaczy wiceprezydent Opola Przemysław Zych.

Warto zaznaczyć, że lodówka nie zawiera jedynie produktów przeterminowanych czy o wątpliwej jakości. To świeże, przydatne do spożycia produkty, które mogą znaleźć nowe życie, zamiast trafić do kosza.

Lodówka społeczna to miejsce, gdzie realnie możemy komuś pomóc

Przemysław Zych przypomina, że warto spojrzeć na tę pomoc z perspektywy odpowiedzialności i troski o potrzeby innych. Korzystanie z lodówki społecznej to akt wspierania się nawzajem, a każdy produkt włożony do niej może pomóc komuś, kto go naprawdę potrzebuje. W zderzeniu z rzeczywistością, gdzie wiele produktów trafia do kosza z powodu braku chęci ich spożycia, lodówka społeczna staje się miejscem, gdzie realnie możemy komuś pomóc.

- Miejmy nadzieję, że inicjatywa lodówki społecznej przy ulicy Hubala 10 w Opolu przyczyni się do inspiracji innych społeczności do podobnych działań, tworząc tym samym łańcuch solidarności i wsparcia na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy – dodaje wiceprezydent Opola.

Pierwsza lodówka społeczna powstała w 2021 r. przy punkcie socjalnym Polskiego Czerwonego Krzyża przy ul. Sienkiewicza 2.

Jak podaje Program Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności (PROM), każdego roku marnujemy prawie 5 milionów ton jedzenia, chociaż jednocześnie prawie 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska