Niecałe 100 km od Katowic czeka niesamowite miejsce! Nieczynny kamieniołom Libana wygląda jak opuszczona skocznia narciarska. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Choć z pewnej odległości konstrukcja przypomina opuszczoną skocznię narciarską, tak naprawdę jest to część, służąca przed laty pracownikom.
Choć z pewnej odległości konstrukcja przypomina opuszczoną skocznię narciarską, tak naprawdę jest to część, służąca przed laty pracownikom. Krystian Zacny (grupa FB: fotoURBEXowi)
Czy to wyciąg, wieża i rozbieg opuszczonej skoczni narciarskiej? Żelazne i metalowe elementy pokryła rdza, a okolicę - zasypał śnieg... Okazuje się, że pierwsze wrażenie bywa mylne! Zdjęcia przedstawiają elementy nieczynnego kamieniołomu Libana. Choć od Katowic dzieli go około 80 km, warto wybrać się w to miejsce. Kręcono tu sceny do kultowego filmu „Lista Schindlera”. Dodatkowo, obszar zachwyca spokojem i pięknem natury. Opuszczony kamieniołom odwiedził Krystian Zacny. Zobaczcie zdjęcia!

Opuszczona skocznia narciarska? Nie, to tylko nieczynny kamieniołom...

Wraz z opadami śniegu, opuszczone tereny kamieniołomu zamieniły się w malowniczy krajobraz. Niesprawne maszyny, które kiedyś pracowały w pełni swojej mocy, industrialne drabiny i schody, teraz zanurzone są w miękkim puchu.

Choć z pewnej odległości konstrukcja przypomina opuszczoną skocznię narciarską, tak naprawdę jest to część, służąca przed laty pracownikom. Wizytował ją miłośnik urbexu Krystian Zacny, moderator grupy FB: fotoURBEXowi!

Kamieniołom Libana niecałe 80 km od Katowic. Tu kręcono sceny do filmu „Lista Schindlera”

Kamieniołom Libana to miejsce, gdzie wapienie były wydobywane już od XIV wieku. Najstarszą jego częścią jest łom „Za Torem”, który witał liczne pokolenia pracujących ludzi. Przy jego wejściu stoi niewielki budynek z napisem „Szczęść Boże”.

Nazwa kamieniołomu odnosi się do Bernarda Libana, przedsiębiorcy żydowskiego, którego firma w XIX wieku była liderem w produkcji kamienia łamanego, brukowego, a także wapna budowlanego i nawozowego. W okresie 1928–1941 działała pod nazwą „Krakowskie Wapienniki i Kamieniołomy SA w Krakowie”.

Podczas II wojny światowej, kamieniołom służył jako Obóz Karny Służby Budowlanej, potocznie - Liban, pod kontrolą niemieckich okupantów.

- Mrozy były ostre, wiatr dął i ścinał nam skórę na policzkach. 70 kobiet więźniarek ze mną na czele ciągło pięć lorek pełnych kamieni zamiast maszyny parowej. Droga pod górę 4 km - wspominała jedna z więźniarek.

Po wojnie kamieniołom kontynuował swoją działalność, by w 1986 roku zamknąć swoje podwoje. Planowano przekształcenie go w „Podgórski Zespół Wypoczynkowy”, co jednak nie doszło do skutku. Teren przekazano Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej.

Wyrobisko kamieniołomu ma powierzchnię 18 ha. W 1993 roku na jego terenie realizowano sceny do filmu „Lista Schindlera”.

Do 2019 roku, opuszczony kamieniołom był miejscem zaniedbanym, gdzie stare piece do wypalania wapieni i młyny rdzewiały, a natura stopniowo odzyskiwała swoje terytorium.

Jednak w 2022 roku Rada Miasta Krakowa uznała teren za użytek ekologiczny, mający na celu ochronę unikalnych ekosystemów oraz siedlisk rzadkich i chronionych gatunków zwierząt. Miejsce to ma być nie tylko świadectwem przeszłości, ale także ekologicznym skarbem, cennym dla lokalnej społeczności i przyrody.

Majestatyczny i mocno industrialny klimat. Tak prezentuje się kamieniołom Liban zimą. Miejsce odwiedził Krystian Zacny

Kamieniołom Libana zlokalizowany jest w Dzielnicy XIII Podgórze w Krakowie. Znajduje się między aleją Powstańców Śląskich, ulicą Swoszowicką, Kopcem Krakusa i cmentarzem Podgórskim.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska