Niedziela Palmowa 2020 - msza online. W Kościele rozpoczyna się Wielki Tydzień

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Niedziela palmowa 2020 będzie inna od wcześniejszych. Liczba wiernych w kościele jest ograniczona, dlatego msze święte są transmitowane online.
Niedziela palmowa 2020 będzie inna od wcześniejszych. Liczba wiernych w kościele jest ograniczona, dlatego msze święte są transmitowane online. Dariusz Gdesz / Polska Press
Dziś w Kościele Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm z powodu epidemii odbywa się bez użycia wody święconej. Nie ma procesji z palmami.

Liturgia Niedzieli Palmowej upamiętnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy na pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: “Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”.

W jej trakcie czyta się także obszerny opis Męki Pańskiej. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego ofiara na krzyżu są ze sobą nierozerwalnie związane.

W tę niedzielę podczas liturgii kapłan święci palmy. Później zostają one spalone a popiołem posypuje się głowy wiernych w Środę Popielcową następnego roku.

Ze względu na epidemię w tym roku poświecenie palm odbywa się bez użycia wody święconej. Nie ma także – zgodnie z dekretem biskupa opolskiego - procesji z palmami.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Opole-Gosławice.

Początki świętowania liturgii Niedzieli Paschalnej sięgają Jerozolimy i IV wieku. W tamtych czasach starano się jak najdokładniej odtwarzać sceny z życia Jezusa. Z upływem lat procesje zostały udramatyzowane – w Egipcie na czele niesiono krzyż, w Jerozolimie biskup reprezentujący Chrystusa wjeżdżał do miasta na osiołku.

W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty. W Niedzielę Palmową po sumie odbywały się w kościołach przedstawienia pasyjne. Za czasów króla Zygmunta III istniały zrzeszenia aktorów-amatorów, którzy w roli Chrystusa, Kajfasza, Piłata, Judasza itp. chodzili po miastach i wioskach i odtwarzali misterium męki Pańskiej.

Parafia św. Wawrzyńca w Dąbrowie

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wynoszono także także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.

Od 1986 roku w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży – w tym roku już po raz 35., tym razem pod hasłem „Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (por. Łk 7, 14). Jego obchody odbywają się w diecezjach.

Bp Andrzej Czaja odprawi dzisiaj o 11.00 mszę św. dla młodzieży w opolskim kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Młodzież może w niej uczestniczyć za pomocą internetu. Transmisja będzie się odbywać na Facebooku, na portalu Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Ławka”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie