Omne Triduum Perfectum. Komentarz Tomasza A. Żaka

Tomasz A. Żak
Wielkanoc, czyli Wielka Noc, ale już mało kto rozumie, dlaczego „wielka” i dlaczego „noc”, a nie dzień. Jeżeli z klasycznego polskiego nazwiska - Kowalski, usuniemy parę liter, to zamiast spersonalizowanego człowieka otrzymamy definiujący go językowy potworek, który niszcząc wyraz/słowo odbiera mu jego etymologię, a osobie ludzkiej jej tożsamość, a w konsekwencji również świadomą przyszłość.

Taka selekcja odbywa się od lat na polskiej kulturze i oczywiście nie jest przypadkowa. Będąca tego efektem ignorancja obywateli Rzeczypospolitej na temat świąt wielkanocnych, to tylko jeden z przykładów, ale być może jeden z najważniejszych.

Nie wchodząc w pojawiający się okresowo sarkazm rozważań o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiejnocy (lub odwrotnie), każdy chrześcijanin wie, że gdyby nie było Zmartwychwstania, to cała jego wiara nie miałby sensu. Stąd obchodzone w roku liturgicznym Kościoła przypomnienie męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa jest sednem wiary katolickiej, a tym samym polskości, która bez tej wiary staje się właśnie tym przywołanym wyżej Kowalskim bez paru liter.

Zanim nastąpi Wielka Noc, a więc czas Zmartwychwstania, mamy trzy Wielkie dni (Triduum), które są puentą 40-dniowego Wielkiego Postu. Wielki Czwartek to Ostatnia Wieczerza i ustanowienie przez Pana Jezusa dwóch świętych sakramentów - Kapłaństwa i Eucharystii. Mamy też przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy, bo tak obrazuje się ta chwila, w której pojmano Jezusa po modlitwie w Ogrójcu.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest odprawiana Msza św. Ołtarz jest obnażony, a tabernakulum puste. To czas Golgoty, czas adoracji Krzyża, a na koniec czas odprowadzenia Pana Jezusa do grobu. Wielka Sobota to czas spędzony przy Pańskim Grobie, czas oczekiwania, również czas tradycyjnego świecenia pokarmów.

Również wtedy ma miejsce pełna symboli Liturgia Światła, z żywym ogniem, który posłuży do zapalenia paschału. A potem jest już owa Wielka Noc, którą kończy Resurrectio - Zmartwychwstanie. To czas Zwycięstwa nad szatanem, czas wiosny prawdziwego Nowego Świata, czas naszej tożsamości.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska