Niemcy w Polsce będą mieli muzeum w Opolu. Trwa adaptacja budynku

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Koncepcję funkcjonowania centrum przedstawiła Weronika Wiese, p.o. kierownik placówki.
Koncepcję funkcjonowania centrum przedstawiła Weronika Wiese, p.o. kierownik placówki. Krzysztof Ogiolda
W Sali Rodła w Urzędzie Marszałkowskim spotkała się grupa robocza ds. utworzenia Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce.

Koncepcję funkcjonowania placówki w Opolu przedstawiła WeronikaWiese, p.o. kierownik centrum. Podstawowym celem funkcjonowania muzeum będzie przedstawianie historii i współczesności Niemców żyjących w Polsce zarówno mniejszości niemieckiej, jak i większości polskiej.

- Siedzibą centrum będzie budynek przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu – mówi pani Wiese. - Obecnie trwają tam intensywne prace remontowe i adaptacyjne. W przyszłości na poziomie zero i na pierwszym piętrze będzie się mieścić wystawa stała (łącznie na powierzchni 250 m kw.). Piętro wyżej swoje miejsce znajdą wystawy czasowe, na trzecim piętrze będą się mieścić pracownie i archiwum, zaś na czwartym pomieszczenia dla pracowników. Poza zwiedzaniem chcielibyśmy w muzeum organizować warsztaty i zajęcia edukacyjne. Zamierzamy je także udostępniać na inne wydarzenia.

Powstanie centrum jest realizacją ustaleń podjętych w czasie spotkania polsko-niemieckiego „okrągłego stołu” w 2011 roku. W czerwcu 2020 list intencyjny w sprawie jego powołania podpisali marszałek i wicemarszałek województwa oraz liderzy Związku Niemieckich Stowarzyszeń. Formalnie placówka będzie częścią Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Wstępną koncepcję wystawy stałej przedstawiła Alicja Schatton-Lubos z firmy VIDIFILM, która jest jej wykonawcą. Ekspozycja zostanie podzielona na sześć stref obejmujących obecność Niemców w Polsce od średniowiecza przez XX-lecie międzywojenne, czas wojny i okupacji, okres od 1945 do współczesności oraz współczesną działalność mniejszości.

Koszt powstania muzeum wzięło na siebie niemieckie MSW, które przeznaczy nie mniej niż 800 tys. euro na remont i adaptację i tyle samo na wystawę stałą oraz 100 tys. euro na wyposażenie placówki.

Konsultantem merytorycznym centrum został dr Sebastian Rosenbaum, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

Więcej czytaj w środowym dodatku do nto „Heimat. Mała Ojczyzna”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska