Poprzez muzykę, która – jak wiadomo – łagodzi obyczaje, chcemy jeszcze bardziej zintegrować środowisko dzieci, które do tych szkółek uczęszczają – mówi Paulina Magosz, koordynator zespołów artystycznych w TSKN. - Dzieci uczą się w szkółkach nie tylko grać w piłkę, ale także języka niemieckiego. Hymn napisany po niemiecku ma być swego rodzaju ukłonem w stronę tego języka i przypomnieniem o jego ważności. Mamy nadzieję, że przyczyni się on do promowania szkółek, a także – szerzej – mniejszości niemieckiej.
Pani Magosz podkreśla, że swoje hymny ma wiele klubów piłkarskich w Niemczech, w Polsce, w Anglii i w innych krajach. Wszędzie są zachętą by zarówno gra, jak i kibicowanie odbywały się w duchu fair-play. - Do udziału w konkursie zachęcamy członków mniejszości niemieckiej, jak i polskiej większości – dodaje.
Nadesłane prace – termin mija 22 maja 2019 – oceni jury, w którym znajdą się zarówno germaniści, jak i muzycy.
Tekst napisany w języku niemieckim nie może być wcześniej nigdzie publikowany. Także muzyka powinna być w pełni oryginalna. Hymn nie może obrażać uczuć religijnych ani przynależności narodowej. Powinien być wolny od wulgaryzmów i elementów rasistowskich. Autorami mogą być zarówno pojedyncze osoby, jak i zespoły. Ale mogą oni uczestniczyć w powstawaniu tylko jednego utworu.
Hymn powinien się składać z co najmniej dwóch zwrotek i refrenu. Muzyka może być generowana elektronicznie, komputerowo. Jeśli będzie grana na instrumentach ich liczba nie powinna być większa niż sześć. Nagrodą główną dla zwycięzcy jest nagranie kompozycji w profesjonalnym studiu nagraniowym, otrzyma on także nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł.
Pliki PDF z tekstem i nutami hymnu należy przesyłać na adres: [email protected] Więcej szczegółów na stronie skgd.pl
Nie czekając, aż będzie można zagrać ich hymn, w piłkę grają stale młodzi członkowie szkółek.
- W sobotę w nowej hali sportowej w Turawie odbył się turniej o puchar wójta tamtejszej gminy – relacjonuje Damian Żmuda, koordynator Niemieckich Szkółek Piłkarskich. - Wzięły w nim udział dwie drużyny z Chrząstowic, dwie z Bogacicy i po jednej z Kotorza Małego (gospodarze), Jemielnicy, Strzelec Op. i Ozimka. Po meczach w grupach do półfinałów awansowali zawodnicy ze Strzelec Opolskich i drugi zespół Chrząstowic (wynik 1:2) oraz Jemielnica i Ozimek (0:6). Ci ostatni pokonali w finale Chrząstowice 3:0 i zostali zwycięzcami. W meczu o trzecie miejsce padł remis 1:1, a Strzelce Op. lepiej strzelały karne.