Niewidomi też mają swój przewodnik po Opolszczyźnie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ilona Nawankiewicz: Już dziś zapraszamy na 9 grudnia o 11.30  do  MBP w Opolu na spotkanie z autorem książki.
Ilona Nawankiewicz: Już dziś zapraszamy na 9 grudnia o 11.30 do MBP w Opolu na spotkanie z autorem książki. Krzysztof Ogiolda
"Dotknij pięknej Opolszczyzny" to tytuł publikacji autorstwa Marka Kalbarczyka, wydanej przez Fundację Szansa dla Niewidomych w Opolu.

Nowe wydawnictwo jest poszerzoną i wzbogaconą wersją wydanej w ubiegłym roku publikacji pod tym samym tytułem. Najnowsza wersja przewodnika "Dotknij pięknej Opolszczyzny" liczy trzy obszerne tomy.

Zawierają one tekst napisany dużą czcionką dostosowaną do potrzeb osób niedowidzących oraz alfabetem Braille'a dla niewidomych. Ponadto w publikacji znalazło się m. in. 7 map, 23 ryciny dotykowe towarzyszące zdjęciom najciekawszych obiektów z różnych zakątków regionu.

Konsekwentnie na następnej stronie za zdjęciem niewidomy czytelnik znajdzie ten sam obiekt - np. Wieżę Piastowską czy pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego - w postaci wypukłego obrazu, który może poznać za pomocą dotyku. Tomy są grube i objętościowo duże, bo czytelny alfabet Braille'a wymaga dużo miejsca.

- Osoby niewidome i niedowidzące mają dzięki tekstom i rycinom szansę, by przynajmniej do pewnego stopnia wyobrazić sobie, jak ten czy inny pomnik lub budowla typu ratusz czy katedra opolska wygląda - mówi Ilona Nawankiewicz, kierownik biura regionalnego Fundacji Szansa dla Niewidomych w Opolu. - To jest pomocne także wówczas, gdy niedowidzący turysta znajdzie się już po lekturze przed prawdziwym obiektem i będzie mógł go dotknąć lub przynajmniej jakiś zarys zobaczyć.

Turystyczne atrakcje

Publikacja przybliża m.in. takie obiekty w Opolu jak amfiteatr, Wieża Piastowska, ogród zoologiczny, filharmonia, Teatr Kochanowskiego i Teatr Lalki i Aktora, Muzeum Śląska Opolskiego, fontanna Ceres, kościół Matki Bożej "na górce" i wzgórze uniwersyteckie.

Przewodnik prezentuje też turystyczne atrakcje z wszystkich powiatów województwa opolskiego. Są wśród nich m.in. sanktuarium i park krajobrazowy na Górze św. Anny, pomnik Karolinki i Karliczka w Gogolinie, park miejski w Głubczycach, Kopa Biskupia, bazylika św. Agnieszki oraz twierdza w Nysie, Lato Kwiatów w Otmuchowie, najbardziej znane jeziora w województwie, Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, opactwo cystersów w Jemielnicy, muzeum w Łambinowicach, zamek w Mosznej i wiele innych.

Przewodnik został wydrukowany w stu egzemplarzach. Fundacja Szansa dla Niewidomych mogła go wydać dzięki sfinansowaniu przez samorząd województwa opolskiego z pieniędzy PFRON-u. Łączny koszt publikacji to 38 tys. zł.

Kolejne egzemplarze stopniowo docierają z drukarni do opolskiej fundacji. Stąd trafiają do rąk niewidomych, zarówno dzieci, jak i dorosłych (część z nich po przeczytaniu oddaje przewodnik z powrotem, by mógł służyć kolejnym osobom), jak i do szkół, bibliotek, organizacji pozarządowych, domów dziecka, w których są wychowankowie niedowidzący, urzędów, samorządów, centrów turystycznych itd.

- Jest to kolejny już przewodnik dla niewidomych autorstwa pana Marka Kalbarczyka - dodaje Ilona Nawankiewicz. - Zaczęło się kilka lat temu od 7-tomowej publikacji "Sto najpiękniejszych miejsc w Polsce", która została przez niewidomych przyjęta dobrze i uznana za potrzebną. Potem powstał dotykowy przewodnik po Wrocławiu, wreszcie dwa wydania przewodnika po naszym regionie.

Z każdą nową publikacją jakość, zwłaszcza dotykowych rycin, się poprawia. Już dziś zapraszamy na 9 grudnia o 11.30 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu na spotkanie z Markiem Kalbarczykiem i promocję jego książki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska