Niezdana klasówka

Tadeusz Wyspiański
W sobotę zespół Cukierków Odry nie pozwolił rywalkom na wiele.
Po raz pierwszy w tym sezonie brzeskie koszykarki, po szybkim meczu, przekroczyły granicę stu punktów. * Cukierki Odra Brzeg - SMS Warszawa 103:78 (31:18, 21:20, 25:16, 26:24)

* Cukierki Odra Brzeg - SMS Warszawa 103:78 (31:18, 21:20, 25:16, 26:24)
Odra: Kaniowska 14 (2x3), Muraszkina 19 (2x3), Kędzior 9, Orlenko 8, Wieliszajewa 19 (1x3), Lorek 16 (1x3), Nowacka 9 (1x3), Polan 5, Szirobukowa 2, Włosek 2. Trenerzy: Algirdas Paulauskas i Krzysztof Kubiak.
SMS: Pawlak 13, Skorek 3, Dąbkowska 8, Międzik 16 (3x3), Chomać 9, Rzeźnik 3, Błaszczak 4, Zagrobelna 3 (1x3), Krężel 19 (2x3), Piekarska 0. Trenerzy: Roman Skrzecz i Mariusz Świerk.
Sędziowali: D. Szczerba i M. Kowalski (Wrocław). Widzów 700.

Trener drużyny Szkoły Mistrzostwa Sportowego nie ukrywał zdenerwowania, kiedy w I kwarcie jego zespół stracił aż 31 punktów. Do stanu 9:9 warszawskie juniorki stawiały jeszcze opór, później przyjezdne zupełnie zapomniały o obronie i nastąpił odjazd Odry.

Oba zespoły w całym spotkaniu grały bardzo szybko, jednak szybkość akcji SMS-u nie przekładała się na punkty. Efektowną akcją w tej odsłonie meczu popisała się Agata Nowacka, przeprowadzając piłkę spod własnego kosza pod kosz rywalek i kończąc ją celnym rzutem. W II kwarcie na boisku pojawiła się Joanna Lorek i rozpoczęła festiwal rzutów, trafiając za trzy punkty. Wtórowały jej Nowacka i Kędzior, a Wieliszajewa znakomicie wyprowadzała akcje. Po reprymendach trenera SMS zaczął jednak grać systemem "każdy swego" i dało to efekt w postaci 10 kolejno zdobytych punktów.

Po "dużej" przerwie znów do głosu doszły miejscowe. Poprawiły obronę, choć też nie ustrzegły się błędów, i spokojnie powiększały przewagę. Warszawianki próbowały rzutów z dystansu, jednak na dwie "trójki" Krężel odpowiedziała tym samym Muraszkina, grająca zresztą kolejny dobry mecz. Przewaga Odry w 26. min wzrosła już do 22 punktów, a koszykarki SMS-u znów się gubiły, mając wiele strat i nie trafiając nawet spod kosza. W IV kwarcie kibice zaczęli domagać się setki i doczekali się. Mimo starań Krężel i Międzik dystans między oboma zespołami nadal rósł, choć SMS grał lepiej niż w poprzedniej kwarcie.

Rozluźnione zawodniczki Odry nie pozwoliły rywalkom na wiele. 98. punkt zdobyła wprowadzona do gry chwilę wcześniej Szirobukowa, a setny - przy ogromnym aplauzie kibiców - Katarzyna Włosek na minutę i 42 sek. przed końcową syreną. Z kolei Marta Polan ustaliła wynik spotkania. SMS to młody i niedoświadczony jeszcze zespół, próbował nas zabiegać, ale w końcówce sam miał problemy z kondycją - powiedziała Dilara Wieliszajewa.
W środę Cukierki Odra staną przed trudniejszym zadaniem. O godz. 18.00 w Brzegu rozpocznie się mecz z ŁKS-em Łódź.