Niezwykła wystawa fotograficzna w skansenie w Opolu. "Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć"

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza w piątek na wernisaż wystawy "Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć". Autorem niezwykłych fotografii jest Franciszek Lepich z Oleszki. W programie jest także projekcja filmu dokumentalnego.

„Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki” – to wystawa archiwalnych fotografii, stanowiąca zbiorowy portret mieszkańców Oleszki, Jasionej i Żyrowej, wsi położonych w powiecie krapkowickim, w pobliżu Góry św. Anny, na Śląsku Opolskim.

Zdjęcia wykonane były w latach 20., 30. i 40. XX wieku przez fotografa amatora Franciszka Lepicha. Ich oryginalne szklane negatywy zostały odnalezione w 2016 roku.

Fotografie o wysokiej wartości artystycznej są przede wszystkim cennym źródłem informacji o dawnym życiu społeczności wiejskiej na Śląsku Opolskim. Ujęte w cykl zatytułowany „Od narodzin aż po śmierć” obrazują najważniejsze etapy życia człowieka, w tym wypadku Ślązaka, i szerzej – historię oraz kulturę Śląska Opolskiego. Wystawa ma charakter etnograficzno-historyczny, a ze względu na wysoki poziom artystyczny zdjęć jest to również wystawa sztuki fotograficznej. Jej celem jest promowanie dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego, a także popularyzowanie klasycznej sztuki fotograficznej oraz jednego z jej twórców.

Franciszek Lepich, urodzony w 1909 roku fotograf amator, z zawodu kołodziej i stolarz, przez całe swoje dorosłe życie fotografował miejscową ludność. Robił zdjęcia swoim sąsiadom. Fotografował przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych – w typowych strojach, z charakterystycznymi atrybutami, w ich codziennym otoczeniu, najczęściej w miejscu zamieszkania (przed domem, stodołą, na ganku, w sadzie lub ogrodzie), czasem na neutralnym tle (w otwartej przestrzeni, na wiejskiej drodze, w lesie), a także na tle obiektów architektury i nierzadko w miejscu pracy (w warsztacie rzemieślniczym, na polu, w oborze, piekarni czy kuźni, przed sklepem). Fotografował ludzi w różnym wieku – od niemowlęcego po podeszły, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Dzięki temu stworzył zbiorowy, wielopokoleniowy obraz wiejskiej społeczności Oleszki i jej okolic. Ukazał, jak wyglądali tamtejsi ludzie, czym się zajmowali i jak żyli. Bezwiednie wychwycił nie tylko to, co było dla nich indywidualne, ale i to, co było typowe. Ujawnił zarówno to, co odróżniało poszczególne osoby od innych, jak i to, co określało je jako członków grupy. Tym samym stał się autorem bardzo wartościowego portretu socjologicznego miejscowej ludności żyjącej w pierwszych dekadach XX wieku. Jego zdjęcia układają się w analityczny i obiektywny portret wielopokoleniowego społeczeństwa.

Autorką scenariusza i kuratorem wystawy jest Magdalena Górniak-Bardzik. Otwarcie wystawy w piątek, 17 września o godz. 17.00.

9 października w Muzeum Wsi Opolskiej zaplanowano spotkanie z artystami fotografikami: Sławojem Dubielem i Sławomirem Mielnikiem z Fundacji 2.8. poświęcone akcji fotograficzno-społecznej przeprowadzonej w Oleszce wśród współczesnych mieszkańców, osób spokrewnionych z Franciszkiem Lepichem i postaciami z fotografii Lepicha. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną efekty akcji – gotowe fotografie – portrety współczesnych mieszkańców Oleszki, Żyrowej i Jasionej

Również 9 października będzie można wysłuchać wykładu prof. Marka Szyryka o fotografie Franciszku Lepichu.

Wystawę będzie można oglądać do 31 października.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska