Noc Muzeów 2014. Wyjątkowa noc w Opolu [wideo]

Anna Konopka
Anna Konopka
Aleksandra Wojnar i Mirosław Lenart z Archiwum Państwowego w Opolu podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Archiwum Państwowe na nocne zwiedzanie zaprasza Opolan w piątek po raz pierwszy.
Aleksandra Wojnar i Mirosław Lenart z Archiwum Państwowego w Opolu podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Archiwum Państwowe na nocne zwiedzanie zaprasza Opolan w piątek po raz pierwszy. Anna Konopka
Warsztaty, wystawy, spektakl ogniowy, projekcje filmowe i moc innych atrakcji czeka na opolan już od godz. 17 w piątek (16 maja).

Imprezy w aż siedmiu opolskich muzeach potrwają do północy.

Po raz pierwszy do Nocy Muzeów dołączy Archiwum Państwowe w Opolu. W programie m.in. plenerowe warsztaty genealogiczne i zajęcia ze sztuki projektowania dla dzieci oraz zwiedzanie archiwum.

Nocą zobaczymy niedawno otwarte Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Do zwiedzania będzie stała ekspozycja "Druki dawne w zbiorach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego", oprowadzanie po muzeum czy wykład "Wzgórze uniwersyteckie. Ludzie i zabytki, fakty i legendy".

Ogień będzie motywem przewodnim atrakcji w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie m.in. spektakl ogniowy Mantikory i stoiska rekonstrukcyjne.

- Zapraszamy do muzeum oraz w rejon przy schodach, część placu Havla, ale także zagospodarujemy taras - mówi Bernadeta Warchał z Muzeum Śląska Opolskiego. - Przygotowaliśmy osiem stoisk rekonstrukcyjnych: tkactwo dawne, słowiańska szafa, magiczne zielarstwo, zbrojownia, średniowieczny poczęstunek, wyrób kolczug, bicie monet i smoczych medali czy niecodzienne odlewnictwo - dodała Natalia Ciępka, prezes Stowarzyszenia Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora.

Z kolei Muzeum Wsi Opolskiej za temat przewodni wzięło wodę - będzie na przykład o tym o tym, jak prały i prasowały nasze babcie czy jaką rolę pełniła woda w życiu mieszkańców dawnej wsi.

Zwiedzanie, projekcje i warsztaty szykują też Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

- Nocne zwiedzania po raz pierwszy odbyły się właśnie w muzeach. Z inicjatywą wyszło Muzeum w Berlinie, potem pomysł podchwyciły inne europejskie miasta. Pamiętajmy o tym, że muzea nie są nudne, to w nich rodzi się wiele nowoczesnych rozwiązań - przypominała Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska