Nota E w skali A-F dla Opolszczyzny pod względem atrakcyjności inwestycyjnej

Edyta Hanszke
Nota E w skali A-F dla Opolszczyzny pod względem atrakcyjności inwestycyjnejJednym z atutów gospodarczych regionu jest dobra lokalizacja wzdłuż autostrady A4.
Nota E w skali A-F dla Opolszczyzny pod względem atrakcyjności inwestycyjnejJednym z atutów gospodarczych regionu jest dobra lokalizacja wzdłuż autostrady A4. sławomir mielnik
Opolskie zdobyło notę „E” w sześciostopniowej skali atrakcyjności regionów. Liderami rankingu są województwa: śląskie, mazowieckie i dolnośląskie

Tak wynika z najnowszego raportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, opracowanego na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Opolszczyzna jest na czwartym miejscu od końca.

Pod uwagę brano takie  aspekty regionalne (m.in. rynek pracy, liczba konsumentów, infrastruktura techniczna), które mają wpływ na osiąganie celów inwestora (koszty, przychody ze sprzedaży, rentowność).

Z ogólnego zestawienia wynika, że otrzymaliśmy notę E w skali od A do F, gdzie najwyższa była ocena A, a uzyskały ją trzy województwa: śląskie,  mazowieckie i dolnolnośląskie. Opolszczyzna została oceniona podobnie jak warmińsko-mazurskie, podkarpackie czy lubuskie, ale lepiej od ocenianych na F: świętokrzyskiego, lubelskiego i podlaskiego.\

Autorzy raportu wskazują, że stopa bezrobocia jest u nas nieco wyższa niż w kraju (12,3 proc. w sierpniu br. do 11,7 proc. w kraju), bierzemy udział w wytworzeniu 2,1 proc. produktu krajowego brutto Polski, co w przeliczeniu na mieszkańca stanowi jedynie 33017 zł, podczas gdy średnia w Polsce wynosi 41439 zł (zajmujemy pod tym względem 11. miejsce w kraju), a dynamika wzrostu PKB w latach 2003-2012 była o 10 proc. niższa w regionie niż średnia w Polsce.

Iwona Święch-Olender, zastępca kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, zastrzega, że porównywanie regionów w liczbach bezwzględnych, jak to zrobiono w opisywanym raporcie, jest dla nas niekorzystne, bo jesteśmy jednym z najmniejszych województw.

- Ale gdy np. porównujemy  liczbę inwestorów, których obsługiwaliśmy w ciągu roku, to wypadamy dużo korzystniej - wyjaśnia. - Naszym atutem jest dynamicznie rosnąca ilość terenów inwestycyjnych w strefach, gdzie lokujące się firmy mogą liczyć na ulgi. Mamy dobre kontakty z instytucjami otoczenia biznesu, dostawcami mediów czy innymi instytucjami mającymi wpływ na sprawność prowadzenia inwestycji i w tym jesteśmy lepsi od dużych regionów.

Z raportu SGH wynika, że także na tle regionów Unii Europejskiej Opolszczyzna została oceniona jako region z niską atrakcyjnością inwestycyjną, ale w porównaniu z poprzednim badaniem poprawiliśmy naszą lokatę o 11 pozycji. Naszą silną stroną jest kapitał ludzki, sklasyfikowany na 50. miejscu na 270 badanych regionów.

Atuty gospodarcze Opolszczyzny

  •  Intensywne rolnictwo i żyzne gleby sprzyjają lokalizacji dla przemysłu spożywczego
  • Położenie na głównych krajowych i europejskich szlakach komunikacyjnych  i transportowych (autostrada A4)
  • Doskonały dostęp do żeglugi śródlądowej dzięki Odrze oraz kanałowi  Gliwice - Kędzierzyn-Koźle (port w Koźlu jest największym portem śródlądowym w Polsce)
  • Dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, w tym dostęp do internetu (pod tym względem należymy do przodujących  w kraju) 
  • Obecność wyższych uczelni
  • Bogate zasoby dla przemysłu mineralnego - możliwość specjalizacji w sektorach wspierających przemysł budowlany
  • Wielokulturowość mieszkańców, z czego wynika ich tolerancja i otwartość na napływ kapitału zagranicznego.Cechę tę wzmacnia przynależność Opolszczyzny do euroregionów Pradziad i Śląsk.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska