Spis treści
Aplikacja mObywatel – co to jest?
Aplikacja mObywatel to odpowiednik cyfrowego portfela, w którym w jednym miejscu przechowywane są nasze najważniejsze i najpotrzebniejsze na co dzień dokumenty. Zaliczamy do nich:
- mObywatel – dowód osobisty;
- mPrawo jazdy – prawo jazdy;
- mPojazd – dowód rejestracyjny pojazdu wraz z informacjami o ubezpieczeniu, badaniu technicznym i ostatnim przebiegu;
- Punkty karne – suma zebranych punktów karnych;
- eRecepta – historia recept wystawionych na nasze dane.
- Unijny Certyfikat COVID – certyfikaty naszych szczepień na COVID-19, wraz z kodem QR i terminem ważności;
- mLegitymacja szkolna/studencka/emeryta-rencisty/UUT (dla pracowników kolei).
Ponadto w aplikacji mObywatel możemy dodać Kartę Dużej Rodziny (ulgi i zniżki dla rodzin wielodzietnych), legitymację adwokacką, podejrzeć zakupione bilety kolejowe przez Bilkom, a także złożyć wniosek np. o zwiększenie limitu na energię elektryczną czy zgłosić incydent mogący mieć niekorzystny wpływ na środowisko. W apce znajdziemy także kompendium dla Polaków podróżujących za granicę – wszystkie najważniejsze i aktualne informacje o sytuacji w wybranym państwie docelowym (np. obowiązek szczepień na COVID-19).
Do tej pory mObywatela w sklepach Google Play oraz App Store pobrano 10 mln razy. Z czego tylko w I kwartale 2023 roku zanotowano ponad milion instalacji.
Od stycznia 2023 roku w jego ramach dostępna jest mLegitymacja emeryta-rencisty, którą pobrało już ponad 353 tysiące użytkowników. Do najpopularniejszych funkcji należy też sprawdzanie punktów karnych oraz danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Z tych opcji skorzystało już ponad 6 milionów osób. Użytkownicy doceniają również możliwość skorzystania z Karty Dużej Rodziny – pobrało ją 556 tys. osób – dodał resort cyfryzacji.
Ustawa o mObywatel podpisana przez prezydenta
9 marca 2023 roku Sejm uchwalił bardzo istotną ustawę dla korzystających z aplikacji mObywatel oraz smartfonów w ogóle. Umożliwi ona posługiwanie się na terenie całego kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty.
Następnie 30 marca Senat jednogłośnie przyjął ustawę o aplikacji mObywatel, proponując do niej kilka poprawek. W ostatni piątek (26 maja) posłowie przyjęli legislacyjne i redakcyjne propozycje Senatu, a także m.in. przepisy, zgodnie z którymi w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe.
W kolejnym etapie regulacja trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał ją 14 czerwca.- Kancelaria prezydenta podała w informacji o podpisaniu ustawy, że jej celem jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji.
Ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach i wejdzie w życie co do zasady po 14 dniach od ogłoszenia. Mimo to znaczna część przepisów wejdzie w życie „w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych” – wskazała KPRP w informacji.
Dowód osobisty w aplikacji na równi z plastikowym
Ustawa o mObywatelu pozwoli na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty. Obecnie respektowanie mObywatela jest zależne od porozumień pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a daną instytucją.
Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, takich jak:
- karty mieszkańca miasta,
- kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego.
W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np.:
- wydanie dokumentów, wniosków,
- czy uiszczanie opłat skarbowych.
W przyszłości aplikacja mObywatel będzie wysyłać powiadomienia m.in. o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport.
mDowód, czyli nowy, cyfrowy dokument tożsamości, będzie powszechnie uznawany – w urzędach, bankach i wszystkich miejscach, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości. Będzie to – jak wskazał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński – jeden z elementów aplikacja mObywatel 2.0.
– (...) Już w czerwcu będziemy największym krajem w UE, który ma cyfrowy dokument tożsamości – powiedział w maju minister podczas kongresu Impact'23 w Poznaniu.
Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.
Nowy mObywatel 2.0 – aplikacja zmieni się nie do poznania
– Wraz z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów, przygotowujemy aktualizację aplikacji #mObywatel. Umożliwi ona łatwe dokładanie kolejnych funkcjonalności w zakresie usług publicznych. Skorzystają na tym też samorządy, które będą mogły w łatwy sposób, np. synchronizować karty mieszkańca. Ukłony dla Adama Andruszkiewicza, Janusza Cieszyńskiego i ich zespołów, którzy wdrażają kolejny ważny etap cyfryzacji państwa – napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.
Załączył wpis nowego ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, w którym ten opublikował krótką wizualizację nowej aktualizacji aplikacji mObywatel.
Widać na niej zupełnie nowy interfejs aplikacji, na który składa się dolne menu zawierające::
- konfigurowalny ekran startowy z ulubionymi dokumentami i usługami;
- katalog pozostałych dodanych przez nas dokumentów;
- usługi pozostałe, tj. Punkty karne, Bilkom, Dodatek elektryczny, Polak za granicą, eRecepta, Naruszenie środowiska.
- skaner QR pozwalający zalogować się m.in. do usługi Twój e-PIT;
Jak przyznał Cieszyński, stary, kafelkowy interfejs był „nie do utrzymania”.
– Będzie to interfejs przyjazny, czytelny, nowoczesny. Chcemy, żeby mObywatel był naszym cyfrowym asystentem do komunikacji z urzędami, z administracją państwową. Znajdziemy tam cały szereg możliwości i usług, które – co ważne – także będą rozbudowywane – zapewnił Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji.
Dodatkowe funkcje w nowym mObywatelu
Ponadto odświeżony mObywatel ma zawierać wiele nowych funkcjonalności, takich jak m.in.:
- ePłatności Blikiem w urzędach,
- weryfikator dokumentów,
- opcja przekazywania danych kodem QR w instytucjach,
- informacja o jakości powietrza,
- wystawienie pełnomocnictwa,
- zgłoszenie nielegalnych treści w sieci,
- możliwość sprawdzenia, czy autobus, którym np. będzie się podróżować, ma ważne badania techniczne i polisę OC,
- czy możliwość dodania nowych dokumentów, np. Prawa Wykonywania Zawodu Pielęgniarki i Położnej.
Jak podkreślił Andruszkiewicz, w pierwszej jednak kolejności w aplikacji zostaną zaimplementowane funkcjonalności, które zostały zawarte w ustawie. – Mam tu na myśli płatności, żeby mObywatel był również aplikacją, która umożliwia płatności w kontaktach z urzędami, będziemy też wdrażać kolejne dokumenty – zaznaczył sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji.
Natomiast minister cyfryzacji w rozmowie z PAP dodał, że odświeżony mObywatel 2.0 „będzie miał m.in. dostępne od razu po zdanym egzaminie prawo jazdy, możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, e-płatności, e-pełnomocnictwa i system składania wniosków urzędowych on-line. Dużo rzeczy przydatnych każdemu w codziennym życiu”.
Kiery premiera aplikacji mObywatel 2.0?
Janusz Cieszyński początkowo pytany o datę premiery odpowiadał, że nowa wersja mObywatela ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca.
Natomiast w czwartek 22 czerwca minister cyfryzacji przekazał, że oficjalna premiera mObywatel 2.0 nastąpi 14 lipca 2023 roku.
– Dobra wiadomość od Krzysztofa Szczuckiego – ustawa o mObywatelu będzie ogłoszona za tydzień. Od 14 lipca aplikacja będzie trzecim obok dowodu i paszportu dokumentem tożsamości – poinformował na Twitterze Cieszyński.
Do wpisu szefa resortu cyfryzacji odniósł się prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki. „Potwierdzam taki harmonogram” – napisał.
źródło: własne/PAP
Strefa Biznesu: Jak sztuczna inteligencja zmieni handel i usługi?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?