Nowy blok w Elektrowni Opole już produkuje prąd. Pełna gotowość w czerwcu 2019

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Po przekazaniu do eksploatacji nowych jednostek Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie z Grupy PGE i Kozienicach.
Po przekazaniu do eksploatacji nowych jednostek Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie z Grupy PGE i Kozienicach. Archiwum firmy / Przemysław Marcisz
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Po udanej próbie ciśnieniowej kotła i jego rozpaleniu w listopadzie, 15 stycznia o godz. 14:09 blok numer 5 po raz pierwszy został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym.

Zakończoną sukcesem synchronizację bloku nr 5 o mocy 900 MW poprzedziły wielomiesięczne prace polegające na uruchomieniu wszystkich układów technologicznych nowej jednostki.

Przed oddaniem bloku do eksploatacji, co ma nastąpić do połowy czerwca 2019 - przeprowadzona zostanie jeszcze optymalizacja pracy bloku, próby odbiorcze, pomiary gwarancyjne oraz 30-dniowy test nieprzerwanej pracy.

Po zakończeniu budowy dwóch bloków energetycznych, opolska elektrownia - jak podaje PGE, jej właściciel - wejdzie do czołówki najnowocześniejszych elektrowni na świecie. Zwiększy się także jej rola w gwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. 

Inwestycje PGE w nowoczesną energetykę węglową wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju i umożliwiają stopniową wymianę starych mocy w systemie na jednostki o niemal 1/3 bardziej efektywne.

Dwa nowe bloki w Elektrowni Opole oznaczają obniżenie emisji o 2,5 miliona ton dwutlenku węgla rocznie w skali kraju - mówi Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - To efekt ciężkiej pracy wszystkich osób zaangażowanych w realizację największej inwestycji infrastrukturalnej w Polsce po 1989 roku. To także potwierdzenie poprawności wykonywania tej inwestycji – dodaje.

Po przekazaniu do eksploatacji nowych jednostek Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać będzie 8 procent obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie z Grupy PGE i Kozienicach.

Do produkcji energii wykorzystywać będzie węgiel kamienny w ilości około 4 mln ton rocznie, pochodzący z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

Realizacja inwestycji odbywa się z zastosowaniem najnowszych technologii, co znacząco ogranicza oddziaływania elektrowni na środowisko – mówi Norbert Grudzień, p.o. prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki, która w grupie PGE prowadzi działalność wydobywczą i odpowiada za wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach konwencjonalnych.

Liczymy, że nowy blok w Elektrowni Opole zostanie oddany do eksploatacji w terminie. Ze względu na rosnące w naszym kraju zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną, jest on niezbędny dla zapewnienia poprawnego bilansu mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym – mówi Jerzy Dudzik, dyrektor departamentu zarządzania systemem w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych.

- Dzień synchronizacji jest dowodem na to, że wszystkie zespoły, również nasi partnerzy konsorcjum, wykonali bardzo dobrą pracę, szczególnie, że projekty takie jak ten w Opolu są zawsze złożone – mówi Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce.

GE Power ponad 70 proc. sprzętu dostarczyło przy wsparciu lokalnego łańcucha dostaw, na który składa się ponad 5000 polskich certyfikowanych dostawców i podwykonawców, a najważniejsze elementy elektrowni - turbiny parowe i generatory - wyprodukowano w fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu.

- Zastosowanie technologii ultra nadkrytycznej (USC) pozwala na zwiększenie produkcji energii przy mniejszym zużyciu węgla, a tym samym zapewnia większe bezpieczeństwo energetyczne i znacząco ogranicza wpływ na środowisko, spełniając najbardziej rygorystyczne normy emisji – dodaje Sławomir Żygowski.

Flagowe inwestycje Grupy PGE, czyli budowa dwóch bloków 900 MW w Opolu oraz 490 MW w Turowie, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, przyczynią się do lepszej efektywności wykorzystania paliwa, co umożliwi zmniejszenie średniego poziomu emisyjności. Będzie ona 25 proc. niższa niż dotychczas działających bloków w tych elektrowniach.

Konsekwentne inwestycje Grupy PGE w aktywa wytwórcze sprawiają, że ich uciążliwość dla środowiska naturalnego jest ograniczana.

Wykorzystanie najlepszych dostępnych technologii umożliwia dalszą poprawę. W latach 1989-2017 elektrownie Grupy: Bełchatów, Opole, Turów i Dolna Odra zredukowały emisje:

  • tlenków siarki (SOX) o 93 proc.,
  • tlenków azotu (NOX) o 59 proc.,
  • pyłu o 99 proc.

Inwestycja o wartości 11,6 mld zł realizowana jest przez konsorcjum w składzie:

  • Rafako,
  • Polimex-Mostostal,
  • Mostostal Warszawa
  • GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.

Skala opolskiej inwestycji to ogromne wyzwanie zarówno dla zamawiającego, jak i konsorcjum. To ogromne przedsięwzięcie projektowe, organizacyjne, szkoleniowe, logistyczne i budowlano-montażowe.

W ramach realizacji inwestycji podpisano już ponad 3000 zamówień, z czego 2500 z polskimi firmami. W szczytowych momentach na placu budowy pracowało około 5500 osób.

Przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji, zgodnie z harmonogramem, nastąpi do 15 czerwca 2019 roku. Zakończenie budowy bloku nr 6 nastąpi cztery miesiące później, tj. 30 września 2019 roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie