Nysa Mieszczańska – nowa wystawa w Muzeum Powiatowym w Nysie. Są dwa skarby i tysiące odkryć archeologicznych

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Badaniami archeologicznymi w 2021 roku objęto duży teren 27 arów w centrum Nysy.
Badaniami archeologicznymi w 2021 roku objęto duży teren 27 arów w centrum Nysy. Fabian Miszkiel
W 2021 roku, w czasie prac wykopaliskowych na budowie bloku w centrum Nysy, odnaleziono poniemiecki depozyt, tzw. skarb. To 900 srebrnych monet sprzed ponad stu lat oraz biżuteria. W sobotę można to będzie zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Powiatowym w Nysie.

- Najprawdopodobniej ktoś, kto mieszkał w tym budynku w 1945 roku, zakopał skarb dość płyto w piasku w piwnicy. Do Nysy zbliżał się front, właściciel monet zapewne myślał, że niebawem wróci do domu i wszystko odkopie. Tak się jednak nie stało – komentuje archeolog z Muzeum Powiatowego w Nysie Mariusz Krawczyk.

Archeolodzy z nyskiego muzeum w 2021 pełnili nadzór nad budową nowego bloku mieszkalnego przy ul. Kramarskiej w Nysie. To centrum miasta, w granicach średniowiecznego muru.

Na dużej powierzchni 27 arów od XIII wieku do 1945 roku stało kilka kamienic. W 1945 roku zostały uszkodzone w czasie walk, a potem rozebrane. Na gruzowisku urządzono ogródek sąsiedniego przedszkola.

Pod ziemią jednak pozostały resztki średniowiecznego miasta. Między innymi piwnice synagogi żydowskiej, z pozostałościami po rytualnej łaźnie tzw. mykwie. Wyjątkiem na skale europejską jest odkopany pod ziemią dawny warsztat metalurgiczny z zachowanymi formami do odlewów.

Bogactwo dawnej Nysy

Archeologiczne odkrycia można będzie zobaczyć na wystawie pt. Nysa Mieszczańska, której otwarcie zaplanowano na sobotę 16 września o godzinie 16.

- Odnaleźliśmy między innymi 500 całych naczyń ceramicznych i 1,5 tony fragmentów ceramiki – mówi Mariusz Krawczyk. – Kilka tysięcy fragmentów różnych wyrobów ze szkła, skóry, drewna i metalu.

Na wystawie wyeksponowano dobrze zachowany hełm, prawdopodobnie członka miejskiej straży z XIV wieku. Ciekawostką świadczącą o dawnych mieszkańcach Nysy są plakietki, przywożone z pielgrzymek do różnych miejsc w Europie.

Odnaleziono także dwa skórzane przedmioty, które służyły posłańcom do potwierdzania swojej tożsamości, swoiste średniowieczne „dowody osobiste” z herbami. Ze źródeł wiadomo, że w Nysie funkcjonowała pracownia, wyrabiająca takie przedmioty. Jeden z nich należał do posłańca czeskiego króla.

Na nowej ekspozycji znalazła się także uznana za skarb zawartość tzw. kapsuły czasu, czyli metalowej tuby, zakopanej w fundamencie pomnika z 1816 roku. Pozostałości tego pomnika odkryto wiosną tego roku w czasie budowy nowej drogi krajowej na tzw. Górce Hanuszowskiej pod Nysą.

Wernisażowi wystawy towarzyszy promocja najnowszego, 16 tomu Nyskich Szkiców Muzealnych. W publikacji znajduje się kilka artykułów na temat ostatnich odkryć archeologicznych w Nysie.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie