O nowy rok szkolny zadbaj już teraz

fot. Krzysztof Świderski
O nowy rok szkolny zadbaj już teraz Edukacja. Hubert Kołodziej, specjalista ds. edukacji w VdG, radzi uczniom, rodzicom i kołom DFK.
O nowy rok szkolny zadbaj już teraz Edukacja. Hubert Kołodziej, specjalista ds. edukacji w VdG, radzi uczniom, rodzicom i kołom DFK. fot. Krzysztof Świderski
W województwie opolskim imponująca jest liczba placówek, w których uczy się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Mamy 147 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych tego typu, 183 szkoły podstawowe i 63 gimnazja.

Uczniowie (oraz ich rodzice), którzy chcieliby zostać w nowym roku szkolnym objęci tego typu nauczaniem, powinni właśnie teraz, czyli do 30 kwietnia, złożyć stosowny wniosek u dyrektora szkoły. Przy zgłoszeniu do szkoły będą się zapisywać pierwszaki.

- Przypominam, że wszędzie tam, gdzie dotychczas podobnego nauczania nie było, potrzeba co najmniej 7 chętnych uczniów, by zostało ono zainicjowane - mówi Hubert Kołodziej. - Taka grupa może zostać utworzona w jednej klasie lub jako grupa międzyklasowa, a nawet międzyszkolna.

Jeśli w jakiejś szkole od dawna uczy się niemieckiego jako języka mniejszości, nie ma przeszkód, by dołączyć nowych uczniów do już istniejących zespołów. Nauczyciele mają duże doświadczenie w nauczaniu wielopoziomowym i z pewnością potrafią wkomponować nową osobę w ktorąś z istniejących już grup nauczania. Może to być trudne wyłącznie w wypadku tych uczniów, którzy dotychczas nie mieli z językiem niemieckim żadnego kontaktu.

Zdaniem Huberta Kołodzieja, w prace nad organizacją kolejnego roku szkolnego mogą i powinny włączać się także koła MN. Do współpracy z nimi są zresztą zobowiązani dyrektorzy szkół i organy prowadzące. Zadaniem działaczy mniejszości jest przypominać, że podtrzymywanie tożsamości to nie tylko nauczanie języka. Szkoły mogą też prowadzić nauczanie geografii, historii i kultury kraju, z którym mniejszość się utożsamia.

Kolejnym wyzwaniem dla mniejszości i samorządów są odpowiednio zorganizowane zajęcia artystyczne.

- Jeśli chcemy, by nadal dynamicznie funkcjonowały zespoły mniejszościowe, ich skład musi być stale odmładzany - uważa specjalista z VdG. - Młodzież chętnie angażuje się w funkcjonowanie podobnych grup, jeśli stworzy się jej odpowiednie możliwości.

Z myślą o nowym roku szkolnym warto przypomnieć, że najbardziej atrakcyjną i skuteczną formą nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości jest nauczanie dwujęzyczne. Dzieci najszybciej opanują język, kiedy będą go używać nie tylko na zajęciach z niemieckiego, ale także z geografii, fizyki itp. Zdają sobie z tego sprawę rodzice w Raciborzu-Studziennej, którzy właśnie zabiegają o utrzymanie tam dwujęzyczności.

W szkołach podstawowych i gimnazjach istnieje możliwość korzystania równolegle z uczenia się języka niemieckiego jako obcego (w wymiarze 2 lub 3 godzin) oraz niemieckiego jako języka mniejszości (3 godziny). Dzięki temu uczniowie mogą zarówno szybciej opanować język, jak i skutecznie podtrzymywać tożsamość. Sprzyjają temu wprowadzane na lekcjach elementy nauczania historii, geografii, kultury i tradycji regionalnej. Stwarza to nowe możliwości i wzbogaca wiedzę i świadomość uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska