Oczy w słońcu

Redakcja
W okresie dużego nasłonecznienia musimy nosić okulary z odpowiednimi szkłami chroniącymi przed promieniami UV.

Zbyt silne światło oraz promienie ultrafioletowe, które z powodu powiększającej się dziury ozonowej docierają na ziemię z coraz większą mocą, mogą doprowadzić do stanów zapalnych rogówki, zmian zwyrodnieniowych siatkówki oraz przyspieszyć zmętnienie soczewki, co w efekcie grozi zaćmą.

- Aby zapobiec tego typu procesom degeneracyjnym, trzeba w dni słoneczne nosić okulary, ale też należy wiedzieć, jak je dobrać. Jeśli przebywamy nad morzem czy jeziorem, gdzie słońce odbija się od wody, powinniśmy mieć szkła bardzo ciemne. Natomiast w czasie spacerów po mieście, pobytu w lesie czy na łące, szkła nie muszą być mocno przyciemnione. Ciemnych szkieł powinny też unikać osoby mające jaskrę, gdyż powodują one rozszerzenie źrenic, co niekorzystnie zwiększa ciśnienie w gałce ocznej - wyjaśnia Ewa Michali, specjalista II stopnia okulistyki z Niepublicznego ZOZ-u "Okulistyka-Emi" w Strzelcach Op.

Do ochrony przed słońcem można wybrać:
l szkła fotochromatyczne, które przyciemniają się i rozjaśniają zależnie od światła - są one szczególnie korzystne dla osób cierpiących na przewlekłe zapalenie spojówek i brzegów powiek
l szkła korekcyjne, o różnym stopniu zabarwienia - trzeba jednak pamiętać, że dla oka najbardziej korzystne jest światło szare, a następnie zielone i brązowe
l tzw. szkła gradalne, które są u dołu jaśniejsze, a u góry ciemniejsze - nie narażają one oka na nagłe zmiany ciśnienia
l szkła z naniesionym tzw. antyrefleksem, polecane kierowcom - bronią one przed nagłym oślepieniem, mniej męczą oczy i zapewniają lepsze widzenie
l tzw. blueblockery, też dla kierowców - poprawiają kontrast i rozjaśniają pole widzenia.

Panuje opinia, że szkła w okularach przeciwsłonecznych powinny być zaopatrzone w filtry anty UV. Bo tylko wtedy zatrzymają one szkodliwe promienie. O zastosowaniu filtru świadczy specjalna naklejka. Trzeba jednak uważać, gdzie się okulary kupuje, bo sama naklejka nie musi niczego gwarantować. Dlatego lepiej poradzić się optyka.
- Praktycznie jednak nigdy nie można mieć pewności, że okulary są zaopatrzone w filtry. Poza tym uważam, że zwykłe szkła plastikowe też spełniają swoją funkcję i chronią przed słońcem. Na prawdziwe szkła i najmodniejsze ramki nie każdego stać - dodaje dr Ewa Michali.

Na działanie promieniowania UV jesteśmy narażeni zwłaszcza w czasie pobytu nad wodą, bowiem odbija się od niej 80-90 proc. promieniowania UV, gdy od ziemi - tylko 5-7 proc. Dlatego osobom wybierającym się nad morze poleca się szkła brązowe, gdyż podobno filtrują one najskuteczniej promienie słoneczne - zatrzymują promieniowanie ultrafioletowe w 99 proc., a promienie podczerwone - aż w stu. W trakcie pobytu na wypoczynku na wsi wystarczy nosić szkła zielone, w mieście - szare.
UWAGA!
Im zauszniki przy oprawce są szersze, tym lepiej, gdyż osłaniają one oczy, przed nadmiarem promieni docierających z boku. W trakcie przebywania na plaży oprócz okularów warto jeszcze założyć czapkę z daszkiem lub kapelusz, żeby dodatkowo ochroniły one oczy. Zabronione jest czytanie w pełnym słońcu. Jeżeli już - to tylko pod parasolem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska