Od 1 marca ponowny autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obejmie 8 mln pracowników. Sprawdź, jakie korzyści dają PPK

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Deklaracja rezygnacji z oszczędzania z PPK nie jest ostateczna, co oznacza, że po upływie 4 lat podmiot zatrudniający ponownie zacznie naliczać stosowne składki. Pracodawca ma obowiązek poinformować o tym pracownika.
Deklaracja rezygnacji z oszczędzania z PPK nie jest ostateczna, co oznacza, że po upływie 4 lat podmiot zatrudniający ponownie zacznie naliczać stosowne składki. Pracodawca ma obowiązek poinformować o tym pracownika. Przemysław Świderski/Polska Press
Osoby, które nie chcą oszczędzać na przyszłą emeryturę poprzez Pracownicze Plany Kapitałowe, muszą co cztery lata składać deklarację rezygnacji z PPK. Zbliża się okres czteroletni dla ogromnej grupy pracowników – ci, którzy do marca 2019 r. zadeklarowali rezygnację z programu, jeśli teraz nie zrobią tego ponownie, to od 1 marca 2023 roku staną się uczestnikami PPK i pracodawca będzie potrącał im składki z pensji. Jakie są plusy PPK? Sprawdź, czy taki sposób oszczędzania jest opłacalny.

Spis treści

PPK – co to jest? Kogo obejmuje i jak działa program?

Pracownicze Plany Kapitałowe (w skrócie PPK) to regulowany ustawą z 4 października 2018 roku powszechny program oszczędnościowy, który powstał we współpracy rządu, Polskiego Funduszu Rozwoju, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych.

Pracownicze Plany Kapitałowe są programem, który automatycznie obejmuje wszystkich pracowników w wieku od 18 do 54 lat, za których pracodawca odprowadza składki emerytalno-rentowe (pod PPK nie podlegają natomiast osoby samozatrudnione, służby mundurowe oraz rolnicy). Osoby między 55. a 69. rokiem życia będą mogły uczestniczyć w PPK dopiero po złożeniu stosownego oświadczenia woli.

W ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych pracownik oraz pracodawca solidarnie wpłacają na specjalne konto dwie składki – obligatoryjną składkę podstawową oraz dobrowolną składkę dodatkową. Dla pracowników, którzy zdecydowali się oszczędzać w PPK, rząd przewidział specjalne dopłaty finansowane z Funduszu Pracy.

Zebrana w ten sposób suma pieniędzy (składki pracownika, pracodawcy, bonusy od rządu), są inwestowane przez określone w ustawie instytucje.

PPK – założenia. Ile wynosi składka pracownika, pracodawcy i bonusy?

Pracownik, będący uczestnikiem PPK, podobnie jak pracodawca, odprowadza następujące składki:

  • podstawową, wynoszącą 2 proc. wynagrodzenia brutto. Uwaga, osoby, których wynagrodzenie otrzymywane z różnych źródeł nie przekracza 120 proc. minimalnego wynagrodzenia, mogą odprowadzać składkę mniejszą niż 2 proc., która nie może być jednak niższa niż 0,5 proc. wynagrodzenia brutto,
  • dodatkową, wynoszącą do 2 proc. wynagrodzenia.

Wysokość składki pracownik określa w deklaracji złożonej pracodawcy, przy czym może być ona zmieniona w dowolnym momencie. Natomiast wpłaty finansowane przez pracownika są potrącane z wynagrodzenia po opodatkowaniu, czyli z wynagrodzenia „na rękę” – netto.

Korzyści dla uczestników PPK: tego nie zapewni żadna inna forma odkładania

Ustawa o PPK przewiduje „wpłatę powitalną” w wysokości 250 zł, finansowaną z Funduszu Pracy. Jest ona wypłacana (w ciągu 30 dni od zakończenia kwartału) uczestnikowi PPK, w którego imieniu zawarto umowę o prowadzenie PPK (w danym kwartale lub w kwartale poprzednim) i który przez przynajmniej 3 pełne miesiące był uczestnikiem PPK. Wpłata powitalna jest jednorazowa.

Oprócz tego uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych otrzymuje „dopłatę roczną” w wysokości 240 zł, jeśli kwota wpłat podstawowych i dodatkowych jest równa przynajmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od 6-krotności minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku osób o obniżonej składce podstawowej (do 0,5 proc.) „dopłata roczna” przysługuje, gdy kwota wpłat podstawowych i dodatkowych w danym roku jest równa co najmniej 25 proc. wpłat podstawowych od 6-krotności minimalnego wynagrodzenia. Przysługuje jedna „dopłata roczna”, nawet jeśli uczestnik ma kilka rachunków PPK.

Wpłaty pracodawcy, wpłata powitalna i premie to dodatkowe korzyści dla oszczędzających – takich korzyści nie daje żaden inny program oszczędzania na emeryturę.

PPK: automatyczny zapis od 1 marca 2023 roku

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym programem, dlatego pomimo automatycznego zapisu wszystkich pracowników, istnieje możliwość zrezygnowania z oszczędzania. W tym celu niezbędne jest złożenie deklaracji rezygnacji z PPK.

Uzupełnioną deklarację rezygnacji z PPK składa się w miejscu pracy – pracodawca ma obowiązek poinformować o tym właściwą instytucję finansową w ciągu 7 dni od dnia złożenia deklaracji. Rezygnacja zaczyna obowiązywać w miesiącu złożenia, a jeśli w danym miesiącu składki zostały pobrane, podlegają zwrotowi.

Deklaracja rezygnacji z oszczędzania z PPK nie jest ostateczna, co oznacza, że po upływie 4 lat podmiot zatrudniający ponownie zacznie naliczać stosowne składki. Pracodawca ma obowiązek poinformować o tym pracownika. Wynika z tego wprost, że jeśli nie chce się odprowadzać składek na Pracownicze Plany Kapitałowe, trzeba co cztery lata składać deklarację rezygnacji z PPK.

Kolejny termin zbliża się właśnie teraz. Możliwość złożenia pisma z rezygnacją z PPK na kolejny 4-letni okres pojawia się 1 marca 2023 roku. Jeśli pracownik go nie złoży, od tego dnia zostanie ponownie zapisany do PPK i w rezultacie będzie otrzymywał pensję pomniejszoną o składkę.

Oczywiście nie ma to nic wspólnego z „wpychaniem na siłę” do programu i przymuszaniem do oszczędzania na emeryturę – przepis ma na celu ułatwienie wejścia do programu – bez zbytnich formalności – pracownikom, którzy cztery lata wcześniej nie zdecydowali się na wejście do PPK. Teraz zaś, po czterech latach, widząc rezultaty i sposób działania programu, nie mają wątpliwości, iż warto do niego przystąpić i oszczędzać na emeryturę poprzez PPK.

8 mln pracowników podejmie decyzję w sprawie PPK

– Od 1 marca 8 mln ludzi zacznie podejmować decyzje, czy przystąpić do PPK, czy nie. To jest dlatego ważne, że każdy, kto podejmie decyzję świadomą: być lub nie być, zrobi sobie, kolokwialnie mówiąc, finansową krzywdę albo finansowy prezent. Jeśli zostanie w PPK, do każdego 100 zł, które oszczędzi w PPK, drugie 100 zł dołoży mu pracodawca i państwo – powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Dodał, że autozapis do PPK dotyczy pracowników w wieku między 18 a 55 lat. Przypomniał, że do końca lutego pracodawcy mają obowiązek poinformować pracowników, że dotychczas złożone deklaracje o rezygnacji z PPK tracą ważność.

– Od 1 do 31 marca, jeżeli pracownik nie złoży deklaracji o rezygnacji z PPK, automatycznie stanie się uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych – wskazał wiceprezes PFR.

Poinformował, że program funkcjonuje obecnie w 300 tys. firm. – Pierwszy raz w Polsce od 1999 roku, jak weszło PPK w życie w 2019, udało się zbudować realny system czy przynajmniej podwaliny pod realny system długoterminowego oszczędzania w Polsce – podkreślił Marczuk.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Juz raz nas okradl ryzy ch.uj a teraz nastepni w kolejce WYPIERD.LAC
G
Gość
3 lutego, 17:51, iza:

automatyczny zapis do ppk jest ale mnie to w ogóle nie przeszkadza, nie wypisałam się na początku a jak zobaczyłam ile mi się tam w krótkim czasie uzbierało kasy to postanowiłam pozostać w pracowniczych planach kapitałowych, w każdej chwili mogę przecież zrezygnować

Wpis płatny na zlecenie PiS

G
Gość
21 stycznia, 8:35, Olo:

Nie rozumiem dlaczego co 4 lata mam rezygnować z PPK. Co za "idiota" wymyślił takie przepisy. Skoro raz zrezygnowałem to dlaczego mam to robić co 4 lata? Tylko u nas wprowadza się tak głupie przepisy myśląc może że ktoś zapomni i się zapisze. To kolejny skok na moje ciężko zarobione pieniądze. Myślisz że Państwo się troszczy o Twoją emeryturę? Farsa

3 lutego, 18:07, wiolka:

warto jednak rozwazyc zostanie :) PPK serio sie oplaca. nawet majac wplaty od siebie 50 zl miesiecznie w trakcie roku zyskujemy prawie tysiaka z wplat pracodawcy i panstwa.

Wpis płatny na zlecenie PiS.

G
Gość
12 lutego, 14:07, Lucy:

Nie ma w tym nic dziwnego że jest autozapis. Wszyscy nagle otworzyli oczy jakby to był wymysł tego roku. Przeciez jest o tym mowa od poczatku w ustawie. Poza tym jak inaczej pokazac ludziom ze to jest dla wielu osób jedyna mozliwosc oszczedzania. Wiekszosc poza podstawa wynagrodzenia nie ma nic... a ppk działa na zasadzie premii od pracodawcy, która jest inwestycja w przyszłosc emerytalna

Wpis płatny na zlecenie PiS.

G
Gość
23 lutego, 20:59, Karolina:

Zdecydowanie oszczędzanie w ppk jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Zawsze lepiej mieć więcej pieniędzy na jesień życia. A ten program nam to gwarantuje.

Wpis płatny na zlecenie PiS

K
Karolina
Zdecydowanie oszczędzanie w ppk jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Zawsze lepiej mieć więcej pieniędzy na jesień życia. A ten program nam to gwarantuje.
L
Lucy
Nie ma w tym nic dziwnego że jest autozapis. Wszyscy nagle otworzyli oczy jakby to był wymysł tego roku. Przeciez jest o tym mowa od poczatku w ustawie. Poza tym jak inaczej pokazac ludziom ze to jest dla wielu osób jedyna mozliwosc oszczedzania. Wiekszosc poza podstawa wynagrodzenia nie ma nic... a ppk działa na zasadzie premii od pracodawcy, która jest inwestycja w przyszłosc emerytalna
w
wiolka
21 stycznia, 8:35, Olo:

Nie rozumiem dlaczego co 4 lata mam rezygnować z PPK. Co za "idiota" wymyślił takie przepisy. Skoro raz zrezygnowałem to dlaczego mam to robić co 4 lata? Tylko u nas wprowadza się tak głupie przepisy myśląc może że ktoś zapomni i się zapisze. To kolejny skok na moje ciężko zarobione pieniądze. Myślisz że Państwo się troszczy o Twoją emeryturę? Farsa

warto jednak rozwazyc zostanie :) PPK serio sie oplaca. nawet majac wplaty od siebie 50 zl miesiecznie w trakcie roku zyskujemy prawie tysiaka z wplat pracodawcy i panstwa.

i
iza
automatyczny zapis do ppk jest ale mnie to w ogóle nie przeszkadza, nie wypisałam się na początku a jak zobaczyłam ile mi się tam w krótkim czasie uzbierało kasy to postanowiłam pozostać w pracowniczych planach kapitałowych, w każdej chwili mogę przecież zrezygnować
O
Olo
Nie rozumiem dlaczego co 4 lata mam rezygnować z PPK. Co za "idiota" wymyślił takie przepisy. Skoro raz zrezygnowałem to dlaczego mam to robić co 4 lata? Tylko u nas wprowadza się tak głupie przepisy myśląc może że ktoś zapomni i się zapisze. To kolejny skok na moje ciężko zarobione pieniądze. Myślisz że Państwo się troszczy o Twoją emeryturę? Farsa
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie