Od 6.00 w całej Polsce trwa referendum

AIP Michał Gigołła
Lokale referendalne będą otwarte do 22.00.
Lokale referendalne będą otwarte do 22.00. Krzysztof Szymczak / Polska Press
Odpowiemy w nim na 3 pytania. Dotyczą one jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych z publicznych pieniędzy oraz rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika.

Referendum trwa od godziny 6 do 22.

Odpowiemy na trzy pytania:

  • 1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?.
  • 2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?.
  • 3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu znaku „X” (dwóch przecinających się linii w obrębie kratki) w kratce pod pytaniem.

Głosujący udziela odpowiedzi na postawione pytanie, stawiając znak „X” odpowiednio w kratce obok odpowiedzi pozytywnej „TAK” albo odpowiedzi negatywnej „NIE”.

Głos uważa się za nieważny jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „X” w obu kratkach obok odpowiedzi na postawione pytanie lub nie postawiono znaku „X” w żadnej z kratek obok odpowiedzi na pytanie.

Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych pytań lub wariantów rozwiązania albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność głosu.

Prawo udziału w referendum 6 września 2015 mają obywatele polscy, którzy:

  • najpóźniej w dniu głosowania (6.09.2015) kończą 18 lat,
  • nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Od godz. 24 w piątek do zakończenia głosowania w niedzielę, w całej Polsce trwa cisza referendalna. W tym czasie zabronione jest informowanie o frekwencji, zachęcanie lub zniechęcanie do wzięcia udziału w głosowaniu, informowanie o genezie referendum, w tym dyskusja nad jednomandatowymi okręgami wyborczymi, komentowanie oraz wydawanie ocen dotyczących liczby osób, które wzięły udział w głosowaniu, prezentowanie wypowiedzi, w tym archiwalnych, osób opowiadających się za udziałem w referendum lub nawołujących do niebrania udziału w referendum.

W okresie tzw. ciszy referendalnej dopuszczalne jest natomiast informowanie o liczbie osób, która musi wziąć udział w referendum, aby było ono ważne, informowanie o przebiegu głosowania, w tym o przypadkach naruszenia tzw. ciszy referendalnej, informowanie o treści pytań referendalnych (bez dodatkowego komentarza), prezentowanie zdjęć lokali referendalnych (bez dodatkowego komentarza), prezentowanie osób biorących udział w głosowaniu, w tym osób bezpośrednio zaangażowanych w kampanię referendalną (bez dodatkowego komentarza).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska