Od dwóch dekad dbają o oświatę

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Zaangażowanie kilkudziesięciu osób należących do Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego pozwala korzystać zróżnych form zawodowego doskonalenia setkom nauczycieli z regionu.
Zaangażowanie kilkudziesięciu osób należących do Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego pozwala korzystać zróżnych form zawodowego doskonalenia setkom nauczycieli z regionu. Fot. NTO [O]
Pojutrze Niemieckie Towarzystwo Oświatowe będzie świętować dwudziestolecie działalności. W jego ramach 80 osób dba o poprawę poziomu mniejszościowej edukacji szkolnej na co dzień.

Towarzystwo jest organizacją pozarządową realizującą projekty związane z doskonaleniem zawodowym nauczycieli języka niemieckiego, zwłaszcza pod auspicjami Opolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jedną z wizytówek NTO jest Akademia Letnia dla pedagogów.

Waldemar Gielzok, prezes NTO podkreśla, że organizacja jest jedyną w regionie uprawnioną do prowadzenia egzaminów na certyfikat z języka niemieckiego (we współpracy z Instytutem Goethego). Organizuje wykłady i koncerty. Koordynuje prace związane z adaptacją podręcznika z Niemiec na potrzeby nauczania niemieckiego jako języka MN, dba o promocję dwujęzyczności.

Waldemar Gielzok uczestniczy w pracach nad polsko-niemieckim podręcznikiem do nauki historii (powstaje on z udziałem znanych badaczy z obu krajów). W kwietniu będzie uczestniczył - jako obserwator z prawem głosu - w ich spotkaniu w Halle. NTO jest wreszcie partnerem przy tworzeniu Niemieckich Szkółek Piłkarskich.

Historia NTO rozpoczęła się w 1996 roku. W styczniu powstał komitet założycielski i uchwalono statut. W czerwcu NTO wpisano oficjalnie do rejestru stowarzyszeń.

- Mniej więcej w połowie czasu między styczniem a czerwcem chcemy świętować naszą rocznicę - mówi Waldemar Gielzok, wspominając przy tym osoby, które odcisnęły ślad na naszej działalności. Wśród nich Henryka Krolla, Waldemara Smudę, Arnolda Czecha, Piotra Barona, Joachima Czernka (był pierwszym prezesem), Bruno Kosaka, prof. Gerharda Bartodzieja, Joachima Niemanna, Richarda Donitzę oraz Bernarda Ploszczyka. Obchody zostały tak obmyślone, by były okazją i do radości, i do edukacji.

Odbędą się one w piątek, 1 kwietnia o 17.00 w sali wykładowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4.

Dr Ewa Fiuk, członkini Towarzystwa Polsko - Niemieckiego w Krakowie i wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim wygłosi referat „Wielka historia, mała polityka, złote statuetki - ostatnie dwudziestolecie w kinie niemieckim”. Po wykładzie występ grupy „Katie & Me Meet” Marlene, która zaprezentuje utwory z repertuaru Marleny Ditrich. Po spotkaniu tort urodzinowy. Podczas tego wieczoru odbędzie się wernisaż wystawy: „Polsko-niemiecka dwujęzyczność w moim życiu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska