Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy w sprawie zasiłku opiekuńczego. Komu przysługuje? 25.05.2020

DW
123rf
Od poniedziałku 25 maja wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące przyznawania i dłuższego pobierania zasiłku opiekuńczego. Według rozporządzenia, będzie można go pobierać do 14 czerwca (poprzedni termin minął 24 maja). Komu przysługuje i na jakich zasadach można go uzyskać?

Zasiłek opiekuńczy - do kiedy przysługuje?

W myśl Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 2020, w sprawie określenia dłuższego czasu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, świadczenie przysługuje na czas zamknięcia żłobków, klubów dziecięcych, placówek przedszkolnych, szkół oraz innych placówek pobytu dziennego lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 roku.

Dotyczy to zarówno tych miejsc, które zostały całkowicie zamknięte, jak i tych, które funkcjonują w ograniczonym zakresie i zmniejszonych godzinach. Mowa tu o też o placówkach, które zostaną otwarte, ale nie będą mogły zapewnić opieki wszystkim dzieciom.

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał także tym rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy zdecydują się nie posyłać pociechy do placówki opiekuńczej. Kluczowa tu jest decyzja o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać wszyscy rodzice i opiekunowie prawni dzieci do lat 8, którzy ze względu na zamknięcie placówek w związku z epidemią COVID-19, nie mogą zapewnić dzieciom opieki. Zasiłek mogą pobierać dodatkowo rodzice starszych dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.

Podkreślmy, że zasiłek przysługuje osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym - są zleceniobiorcami, pracownikami lub osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wymiarze 14 dni - okres ten obowiązuje bez względu na liczbę posiadanych dzieci. Co istotne, nie wlicza się on do limitu 60-dniowego zasiłku opiekuńczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska