Od przyszłego roku nie będzie rekrutacji do gimnazjów. Część nauczycieli straci pracę

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
O tym, że Ministerstwo Edukacji Narodowej chce likwidacji gimnazjów mówiono już od wielu miesięcy.
O tym, że Ministerstwo Edukacji Narodowej chce likwidacji gimnazjów mówiono już od wielu miesięcy. Anatol Chomicz
Już od przyszłego roku nie będzie rekrutacji do gimnazjów. Część nauczycieli straci pracę. Opolscy samorządowcy już przymierzają się do nowych porządków w szkole. Entuzjazmu brak.

O tym, że Ministerstwo Edukacji Narodowej chce likwidacji gimnazjów mówiono już od wielu miesięcy, ale dopiero w piątek szefowa resortu Anna Zalewska złożyła w tej sprawie konkretne deklaracje poparte projektem ustawy. Najważniejsza informacja jest taka, że w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie już rekrutacji do gimnazjów. Uczniowie kończący VI klasę szkoły podstawowej pójdą do VII klasy 8-letniej podstawówki.

Decyzja co do formy i czasu przekształcenia tych placówek będzie należeć do organów prowadzących, czyli najczęściej gmin. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Od 1 września 2019 roku formalnie przestaną one istnieć.

Opolscy samorządowcy przyznają, że przeprowadzenie reformy nie będzie dla nich łatwe.Część nauczycieli znajdzie prace w powiększonych szkołach podstawowych, ale już wiadomo, że nie wszyscy. - Trzeba pamiętać o tym, że kształcić będziemy już nie dziewięć roczników a osiem - podkreśla Tomasz Witkowski, burmistrz Brzegu. - W naszym przypadku to od 350 do 400 uczniów mniej.

Związek Nauczycielstwa Polskiego już policzył, że w całej Polsce zagrożone będą etaty co najmniej 37 tys. nauczycieli gimnazjów, a wypowiedzenia otrzymają dyrektorzy 7,5 tysiąca szkół. Masowe zwolnienia grożą też około 30 tys. pracowników administracji i obsługi.

Nauczyciele z gimnazjów w Skorogoszczy i w Łosiowie już dziś nie mają pełnych etatów. Burmistrz Lewina Brzeskiego, pod którego podlegają obie placówki przyznaje, że bardzo ciężko będzie znaleźć pracę dla wszystkich pedagogów. - Będę zalecał dyrektorom podstawówek, że jak mają gdzieś jakieś braki kadrowe to aby nie zatrudniali żadnych nowych nauczycieli tylko korzystali z tych, którzy już pracują u nas - mówi Kotara.

Kolejny problem to infrastruktura. Wielu samorządowców zainwestowało sporo pieniędzy w budynki gimnazjów. Przykładowo gimnazjum w Le­winie Brzeskim jest jednym z najładniejszych i najlepiej urządzonych w Polsce. - Robiliśmy to gimnazjum dla dzieci i dlatego nie zamierzamy zmieniać przeznaczenia tego budynku - podkreśla burmistrz Lewina Brzeskiego. - Chcemy, żeby uczyły się tam dzieci ze szkoły podstawowej z klas 5-8.

MEN tłumaczy, że reforma jest potrzebna, bo szkoła „straciła swoją wychowawczą funkcję” - jak czytamy w oficjalnym uzasadnieniu resortu. Wg ministerstwa liceum ogólnokształcące w praktyce zostało skrócone do dwóch lat, zaś koncentracja godzin na wybranych 2-4 przedmiotach rozszerzonych spowodowała, iż utraciło ono charakter szkoły ogólnokształcącej. a

Reforma na lata

1 września 2017 r. ruszą też 3-letnie szkoły branżowe I stopnia, które zastąpią obecne zasadnicze szkoły zawodowe. Jeśli uczeń po ich ukończeniu będzie chciał kontynuować naukę, będzie to mógł zrobić w 2-letniej szkole branżowej II stopnia. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą się w roku szkolnym 2023/2024.

W roku szkolnym 2019/2020 w klasach I liceów, techników i branżowych szkół I stopnia edukację rozpoczną dzieci kończące klasę III gimnazjum i kończące klasę VIII szkoły podstawowej. Uczniowiepo gimnazjum będą kształcili się w liceach 3 lata i 4-letnich w technikach, a kończący VIII klasę podstawówki - w tych samych szkolach o rok dłużej.
Fot. anatol chomicz
b Gimnazjaliści z klas pierwszych są ostatnim rocznikiem, który ukończy tą szkołę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska