Odra Opole zdobyła wojewódzki Puchar Polski

Jarosław Staśkiewicz
Dawid Wolny (z lewej) zdobył pierwszą bramkę w meczu.
Dawid Wolny (z lewej) zdobył pierwszą bramkę w meczu. Jarosław Staśkiewicz
W finale rozegranym na stadionie w Brzegu 3-ligowiec pokonał 2-0 lidera klasy okręgówej - LZS Kup, który długo dzielnie się bronił.

Podopieczni trenera Zbigniew Smółki od początku osiągnęli zdecydowaną przewagę. Mecz toczył się w zasadzie tylko na jednej połowie, a rywal z Kup mógł się tylko bronić i czynił to skutecznie. Co więcej w pierwszej połowie to on był bliżej zdobycia bramki. W 14. min z ostrego kąta uderzałJakub Marcinów, ale spudłował. Niebiesko-czerwoni próbowali szczęścia głównie w strzałach z dystansu, ale były on przeważnie blokowane przez rywali, a liczne próby dośrodkowań skutecznie wybijali obrońcy zespołu z Kup.

W przerwie trener Smółka zgodnie z zapowiedziami dokonał czterech zmian, mając już w myślach sobotni mecz na szczycie 3 ligi z Polonią Bytom i chcąc oszczędzić siły kilku swoich podopiecznych. Scenariusz na boisku się nie zmieniał. Nadal przeważała Odra, ale dopiero w 64. min dopięła swego. Marek Gładkowski wypuścił na lewym skrzydle Rafała Brusiłę, a ten dokładnym podaniem po ziemi obsłużył Dawida Wolnego, który pewnym strzałem pod poprzeczkę nie dał Przemysławowi Wnukowi szans na skuteczną interwencję.

Losy meczu były w praktyce rozstrzygnięte. Zespół z Kup nie miał bowiem pomysłu, ale też i sił by skutecznie odpowiedzieć. Nieco goręcej na przedpolu bramki Odry zrobiło się tylko raz, gdy rywale mieli rzut wolny. Nic groźnego z niego jednak nie wyniknęło.

W doliczonym czasie gry wynik na 2-0 ustaliłGładkowski. Głową podawał mu Wolny, a wprowadzony w przerwie najlepszy strzelec Odry w meczach ligowych w tym sezonie z bliska skierował piłkę do siatki.

Odra dzięki temu zwycięstwu zainkasowała główną nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych i awansowała do rozgrywek pucharowych na szczeblu centralnym. W rundzie wstępnej (18 lipca) 20 par utworzą: zwycięzcy 16 okręgowych rozgrywek w każdym województwie, 18 zespołów (w tym nasz MKS Kluczbork) z obecnej 2 ligi oraz sześć drużyn z miejsc 13-18 w obecnych rozgrywkach 1 ligi. Zwycięzcy awansują do I rundy (25 lipca), w której do gry przystąpi pozostałych 12 ekip z obecnej 1 ligi. W następnej rundzie (1/16 finału) do gry przystąpią ekipy występujące w tym sezonie w ekstraklasie.

Odra Opole - Kup 2-0 (0-0)
1-0 Wolny - 64., 2-0 Gładkowski - 90.
Odra: Wichman - Droszczak (46. Gawron), Michniewicz, Copik, Kiełbasa - Cieluch, Flejterski (46. Brusiło), W. Gancarczyk (46. Gładkowski), Niemczyk (46.Sobczyński), J. Gancarczyk - Wolny. Trener Zbigniew Smółka.
Kup: Wnuk - Wróbel (87. Gaweł), Butrym, Warzyc, Jeleniewski (40. Okoń) - Marcinów, Moschner, Krężlewski, Zboch (85.Szułkowski), Szymków (44. Koczanowski) - Sobczak. Trener Grzegorz Świerczek.
Sędziował Wojciech Białowąs (Opole). Żółte kartki: Kiełbasa - Jeleniewski, Zboch. Widzów 350.