Oni pokazują: Mówię po niemiecku

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Fot. VDG
W szkole w Koźlu-Rogach zainaugurowano projekt VdG „Ich liebe die Sprache”, który promuje używanie języka niemieckiego na co dzień. Jego uczestniczką jest m.in. kanclerz Angela Merkel.

Wramach projektu ustanowiony został wizualny symbol w formie ozdobnej plakietki, która ma służyć jako znak rozpoznawczy sympatii wobec języka niemieckiego. Ten znak ma być potwierdzeniem, że osoba go nosząca zgadza się z zasadami i wymaganiami projektu, czyli jest gotowa dialogować po niemiecku.

Podczas uroczystości w szeregi uczestników przyjęto trzy osoby, które są zasłużone dla języka niemieckiego w Polsce i chętnie posługują się nim na co dzień. Legitymacje członkowskie numer 2, 3 i 4 otrzymali przewodnicząca Towarzystwa Oświatowego Koźle-Rogi Róża Kerner, reprezentująca stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae Barbara Loch oraz członek zarządu VdG Waldemar Świerczek. Numer jeden został zarezerwowany dla kanclerz Angeli Merkel, która swoją plakietkę otrzymała z rąk Bernarda Gaidy podczas spotkania, które odbyło się 7 lutego.

Cel projektu wyjaśnił w swojej mowie przewodniczący zarządy VdG i jego inicjator, Bernard Gaida: - Poza granicami Niemiec, na przykład w moim otoczeniu, potrzebuję w celu używania języka niemieckiego dodatkowej informacji, zaproszenia - mówił. - Muszę wiedzieć, czy moja rozmowa, mój dialog w języku niemieckim jest możliwy i pożądany. Że spotkałem kogoś, kto lubi język niemiecki i chętnie go używa. Nie mogę jednak o to bezpośrednio zapytać, ponieważ w większości przypadków otrzymałbym negatywną i pełną zdziwienia odpowiedź. Potrzebuję znaku, który zdradzi mi, kto chce rozmawiać po niemiecku. Projekt, który dziś tutaj rozpoczynamy, ma nam służyć właśnie w tym zakresie.

Aby wziąć udział w projekcie, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej sprache.vdg.pl Jego wypełnienie zajmuje tylko kilka minut, i to jedyny krok, który trzeba zrobić, by zostać uczestnikiem. Po zgłoszeniu każdy chętny otrzyma pocztą nieodpłatnie ozdobną plakietkę oraz legitymację członkowską.

- Już w ciągu pierwszych 24 godzin do projektu zgłosiło się około 40 osób – cieszy się Łukasz Malkusz, kordynator do spraw mediów w VdG. – Ten projekt nie został zresztą zamyślony jako masowy. Mamy natomiast nadzieję, że rozpoznawalność jego uczestników pomoże się wielu osobom przełamać do używania w przestrzeni publicznej języka niemieckiego. Wśród tych, którzy do niego przystąpili, są także osoby spoza środowiska mniejszości. I to jest dodatkowy powód do radości.

Zobacz także: Opolskie info [28.04.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska