Opolanie świętują 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Tak opolanie świętują 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.
Tak opolanie świętują 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Mirela Mazurkiewicz
Obchody w stolicy regionu potrwają do wieczora. W programie jest m.in. Opolski Piknik Wolności, z gwiazdą wieczoru - zespołem Raz Dwa Trzy. Dziś przypada również piąta rocznica utworzenia Izby Pamięci Solidarności, której inicjatorem był opolski działacz związku Roman Kirstein.

- 4 czerwca 1989 roku byłam na trzecim roku studiów. Doskonale pamiętam tę datę – mówiła Monika Jurek, wojewoda opolski, która w południe złożyła kwiaty przed opolską Nike, czyli Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. – Dziś mamy święto wolności i praw obywatelskich, które są wielkim przywilejem, dlatego musimy o nie dbać każdego dnia, a z przywilejów mądrze korzystać, m.in. idąc na wybory do europarlamentu. Wolność nie jest dana raz na zawsze, choć wiem, że młodym ludziom, urodzonym po 1989 roku, trudno to sobie wyobrazić. Gdy mój syn był dzieckiem, opowiadałam mu, że w PRL-u w sklepach nic nie było. Zapytał wówczas: „no to gdzie to było”, bo to przekraczało jego wyobraźnię. Dlatego naszym obowiązkiem jest mówić o tym, jak wielką wartością jest wolność.

- Żebym mógł czuć się wolny, muszę szukać bezpieczeństwa w towarzystwie ludzi podobnie myślących, którzy tworzą sojusze. Wtedy będę mógł powiedzieć, że czuję się bezpiecznie w swoim kraju – mówił marszałek Andrzej Buła. – Tłumaczyłem dziś młodym ludziom podczas debaty, że tak naprawdę oni również walczą o swoją wolność, m.in. negocjując z rodzicami godzinę powrotu do domu. I czasami muszą iść na ustępstwa.

4 czerwca to też piąta rocznica powstania w Opolu Izby Pamięci Solidarności, której inicjatorem był Roman Kirstein – zasłużony obywatel Opola i legendarny działacz związku. On sam nie doczekał jej otwarcia, ale miejsce to żyje m.in. dzięki ogromnemu zaangażowaniu bliskich pomysłodawcy.

– Cieszę się, że przekazaliśmy swoim dzieciom chęć działania. Dlatego dziś towarzyszy mi radość, ale też smutek, że męża nie ma fizycznie z nami, choć czuję jego duchową obecność i jestem pewna, że nam kibicuje – mówiła Irena Kirstein, wdowa po działaczu. – Mąż bardzo przeżywał to, co się działo w Polsce krótko przed jego śmiercią, ówczesna władza robiła rzeczy, o których nam się nawet nie śniło. Dzień przed śmiercią świętowaliśmy 49. rocznicę ślubu. Dostałam wówczas 50 tulipanów, mąż tłumaczył, że doliczył jeszcze rok narzeczeństwa. A następnego dnia umarł…

Izbę Pamięci Solidarności można zwiedzać we wtorek (4.06) między godz. 14 a 16 (mieści się ona w budynku CDO, przy ul. Damrota 1 w Opolu).

Marszałek województwa z kolei zaprasza na godz. 17 na Opolski Piknik Wolności, który odbędzie się we wtorek (4.06) przed teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Raz Dwa Trzy.

Na godz. 18:00 w kawiarni OPO przy ul. Krakowska 32 zaplanowano wydarzenie pod nazwą „Kolorowa Solidarność” edycja 2024, czyli wspólne tworzenie społecznego logotypu Solidarności. Pół godziny później natomiast odbędzie się koncert „Rytmy Wolności - polski rock lat 80-tych” w wykonaniu Piotra Jurkowskiego (vocal), Kuby Kirsteina (piano), Michała "Warmie" Warmucka (gitara) oraz Mateusza Pilota (instrumenty perkusyjne).

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska