Opolanie szukali w stolicy pieniędzy i wsparcia

Edyta Hanszke
Dobroteka w Dobrodzieniu i stworzone w niej laboratorium badawcze „Apartament Przyszłości” powstały przy udziale pieniędzy unijnych. Teraz polska branża meblarska razem z firmami Kler i Rust chce zrealizować większy program badawczy.
Dobroteka w Dobrodzieniu i stworzone w niej laboratorium badawcze „Apartament Przyszłości” powstały przy udziale pieniędzy unijnych. Teraz polska branża meblarska razem z firmami Kler i Rust chce zrealizować większy program badawczy. archiwum Dobroteki
Przedstawiciele opolskich przedsiębiorstw rozmawiali w czwartek w Warszawie o możliwościach finansowania swoich projektów z różnych źródeł na poziomie kraju.

Opolscy producenci mebli - firmy Kler i Rust razem z szesnastoma dużymi polskimi przedsiębiorstwami z branży meblarskiej, Izbą Producentów Mebli i Instytutem Technologii Drewna - złożyli do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wniosek o przyznanie dofinansowania na program badawczy wspierający rozwój tej branży. Jego realizacja ma kosztować 400 mln zł, a autorzy liczą na dofinansowanie połowy.

- Mamy nadzieję, że NCBiR   przyjmie ten program, bo stając do konkursów z firmami informatycznymi, działającymi w obszarze biotechnologii czy medycyny, tradycyjne meblarstwo nie ma szans na pieniądze na projekty badawcze. Z kolei to ważna gałąź polskiej gospodarki i żeby mogła silniej konkurować z producentami z zagranicy, potrzebuje wsparcia w postaci badań - wyjaśnia Tomasz Wiktorski, dyrektor badań i rozwoju Dobroteki z Dobrodzienia, jeden z uczestników dzisiejszego spotkania w Warszawie opolskich firm z przedstawicielami ministerstw, NCBiR, Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wiktorski liczy, że uda mu się dziś przypomnieć stołecznym urzędnikom o programie branży meblarskiej i firmie Kler.

Krzysztof Włoch, dyrektor działu badań i rozwoju firmy Neapco z Praszki (branża motoryzacyjna), ma nadzieję, że dowie się, jak podjąć współpracę z uczelniami i instytutami badawczymi i znaleźć na nią finansowanie. - Rozwijamy się i chcemy wykorzystać wszystkie możliwości. Mamy problemy z pozyskaniem własnych, dobrze wykształconych pracowników, którzy wspomogliby rozwój firmy, dlatego liczymy na podjęcie współpracy ze środowiskiem naukowym - mówi.   

Spotkanie w Warszawie dla opolskich przedsiębiorców zorganizowało Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. - Chcieliśmy dać firmom możliwość bezpośredniego kontaktu z instytucjami, które m.in. dysponują pieniędzmi unijnymi z nowego rozdania na poziomie centralnym - wyjaśnia Iwona Święch-Olender z  OCRG.

Opolski marszałek podpisał też wczoraj z NCBiR porozumienie w sprawie finansowania projektów naukowo-badawczych realizowanych w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska