Opolanie zbudowali w Lesznie tunel aerodynamiczny

Edyta Hanszke
Tunel FreeFlyCenter ma służyć do ćwiczeń skoczkom spadochronowym i ale też amatorom mocnych wrażeń.
Tunel FreeFlyCenter ma służyć do ćwiczeń skoczkom spadochronowym i ale też amatorom mocnych wrażeń. archiwum firmy
Na lotnisku w Lesznie opolska spółka zbudowała pierwszy w Polsce tunel aerodynamiczny, w którym mogą ćwiczyć piloci, spadochroniarze oraz amatorzy silnych wrażeń.

Przemysław Wolański i Tomasz Turłowicz założyli spółkę, która za kilkanaście milionów złotych wybudowała na lotnisku tunel FreeFlyCenter. Projekt realizują wspólnie z Mateuszem Jędralem.

Wszyscy trzej pochodzą z Opola i studiowali na Politechnice Opolskiej. - W tunelu można sprawdzić, jak czuje się człowiek w pierwszej fazie skoku ze spadochronem z wysokości 4 tysięcy metrów, kiedy jeszcze nie otworzył czaszy i przez minutę spada bezwładnie - opowiada Tomasz Turłowicz.

Każdy chętny może to przećwiczyć, unoszony przez pęd powietrza wytwarzany przez 12 wentylatorów pobierających 2 MW mocy, co najmniej metr nad siatką zabezpieczającą.  Wcześniej przechodzi on instruktaż zachowania się w tunelu, który ma średnicę 4,5 metra i 10 metrów wysokości (to podobno największy taki tunel w Europie).

Do tej pory polscy skoczkowie mogli trenować w takich obiektach jedynie za granicą. A ponieważ z powodu temperatur jesienią i zimą nie można skakać z samolotu, tunele aerodynamiczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Zawodowcy mogą w nich ćwiczyć figury i techniki, amatorzy - sprawdzić, jak człowiek unosi się w powietrzu.

- Latanie w tunelu przeznaczone jest dla wszystkich zdrowych osób w wieku od 5 do 100 lat - dodaje Tomasz Turłowicz.
Jednocześnie z tunelu może korzystać około 10 osób. Prędkość strugi powietrza może dochodzić w nim nawet do 300 km/h, ale to propozycja dla profesjonalnych grup skydivingowych. Do lotów rekreacyjnych prędkość strug wynosi około 180-200 km/h.

- Nad tym projektem pracowaliśmy cztery lata, przez dwa próbowaliśmy przekonać do niego władze Opola i regionu, starając się o działkę przy ulicy Pużaka w Opolu i o dofinansowanie unijne z programu regionalnego - wspomina Tomasz Turłowicz. - Nie udało się. Miasto oferowało nam inne, nie interesujące nas tereny, dofinansowania również nie otrzymaliśmy. Na niczym spełzły także, z przyczyn technicznych,  próby zrealizowania projektu na terenie areoklubu opolskiego.

W Lesznie trafili na przychylniejsze podejście władz. Pozwolenie budowlane uzyskali w lipcu ub.r., a we wrześniu ruszyli z pracami. W tym tygodniu planowali uruchomić FreeFlyCenter.

Na lotnisku w Lesznie od 50 lat działa Centralna Szkoła Szybowcowa, która jest uznawana za najbardziej prężny ośrodek sportów lotniczych w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska